Answer: the answer is c) $.45
Step-by-step explanation: to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45
Answer:
I think it goes like this : 20:4=5 so there's five monsters in the room
Step-by-step explanation:
if that's the case of this question it should go like this:
9(rooms)×5(monsters per room)= 45 monsters
30(monsters):5(monsters per room)=6 rooms
13(rooms)×5(monsters per room)=65 monsters
35(monsters):5(monsters per room)=7 rooms
I hope you do well in your assignment.
I hope I helped at least a little!
Answer: The required value of f(3) is 81.
Step-by-step explanation: We are given the following function :

We are to find the value of f(3).
Substituting x = 3 in equation (i), we get

Thus, the required value of f(3) is 81.
Answer:
9?
Step-by-step explanation:
9 + 7 is `16, and 16 is a multiple of 4