1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sloan [31]
2 years ago
13

A square rug has an area 100 ft2. Write the side length as a square root. Then decide if the side length is a rational number.

Mathematics
1 answer:
Alborosie2 years ago
6 0
13/3 is the answer
it is a rational answer
You might be interested in
You want to cover a circular clock in fabric. If the radius of the clock is 6 inches. then how many square inches of fabric will
Airida [17]

Answer:

18.84

Step-by-step explanation:

To find the diameter of an question, multiple the radius by 2, since the radius always covers half of the circular clock. Then multiple 12 x pi = 18.84.

(pi = 3.14)

3 0
3 years ago
I just need A,B,C I do t get it
cupoosta [38]
R-4+3r-16=180
4r-20=180
4r=200
r=50

Angle D
r-4
50-4
46

Angle E
3r-16
3•50-16
150-16
134
3 0
3 years ago
Which is a qualitative graph? On a coordinate plane, a line with positive slope goes through points (negative 1, 0) and (0, 3).
guapka [62]

Answer:

(-1,0), (0,3) and (2,2.25)

Step-by-step explanation:

The qualitative graph is as follows:

A(-1,0) ------> B(0,3) ------> C(2,2.25)

Hence, slope = (2.25 - 0)/(2 - (-1)) = 2.25/3

∴ slope = 0.75

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the two ratios that are equivalent to 2:9
Lisa [10]

Answer:

18:81   12:54

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is an unbrocken part of a circle called
iogann1982 [59]

Answer:

 an unbroken part of a circle consisting of two points on the circle called the endpoints and all the points of the circle between them. arc. an arc of a circle whose points are on or in the interior of a central angle.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If you start work at 2:45 and worked 2 hours how many hours did you work?
    6·2 answers
  • Felix is going to paint a wall. The wall is 23 feet long by 8 feet high. A gallon of paint costs $11 and covers 320 square feet
    15·1 answer
  • Please answer this correctly fill in the missing sequence next to 9
    15·2 answers
  • Pls help me!!!! I'm stuck on how to solve this!!??
    5·1 answer
  • What is y=? i have no idea
    12·1 answer
  • If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound
    13·2 answers
  • At the local dairy farm, Kareem buys a 32-oz container of yogurt for $2.56. Jonah buys a 6-oz container of yogurt for $0.48. Are
    10·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST FOR FIRST. Pls answer in BOTH BOXES.
    12·1 answer
  • Find the solution of the system of equations. -3x – 2y = 36 3х – 5y = 6​
    5·1 answer
  • Defining Your Triangles
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!