1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marshall27 [118]
2 years ago
13

One apple and three oranges cost $5.10 and another 5 oranges and one Apple cost $7.50 what is the price of one apple and one ora

nge
Mathematics
1 answer:
alekssr [168]2 years ago
4 0

Answer:

$2.7

Step-by-step explanation:

Let the price of one apple be x

and the price of one orange y

Hence ;

One apple and 3 oranges would cost:

x + 3×y = $5.10----------------------------(1)

One apple and 5 oranges would cost;

x + 5×y = $7.50--------------------------(2)

Subtracting eqn (1) from (2), we have :

x-x + 5y -3y = 7.5- 5.1

2y = 2.4

y = $1.2

From eqn(1)

x + 3y = $5.10

x= $5.10-3($1.2) = $5.10-$3.6 = $1.5

Hence x=$1.5 and y= $1.2

We are required to find the cost of one apple and one orange, hence :

x+y = $1.5+$1.2= $2.7

You might be interested in
Which of the following is a validation of concurrency between two polygons?
tatiyna
Concurrent validity is a type of evidence that can be gathered to defend the use of a test for predicting other outcomes. It is a parameter used in sociology, psychology, and other psychometric or behavioral sciences. Concurrent validity is demonstrated when a test correlates well with a measure that has previously been validated. The two measures may be for the same construct, but more often used for different, but presumably related, constructs.
3 0
2 years ago
What does it take to be a friend?
dangina [55]

Answer:You need to be nice

Or just be you own way

But be nice

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me!!!!!!!!!!
True [87]

Answer:

it think it is D

Step-by-step explanation:

just take one of the number and move it for example 4x right and 2y up and then look at where the connection is.

6 0
3 years ago
If 14 meters of ribbon cost $19, how much would 21 meters of ribbon cost?<br> NEED HELP ASAP
Paladinen [302]

Answer:

21 meters would cost $28.5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPPP MEE BEST ANSWER GET THE BRAINLIEST!!
Zielflug [23.3K]
1/2= /360 is the correct answer choice
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A scientist measured 18 grams of
    6·1 answer
  • Which expression is equal to x + (y + z)?
    11·2 answers
  • When renting canoes, there is an initial fee that is the same for all rentals and an hourly fee for
    13·1 answer
  • Math question I need help with
    14·1 answer
  • A square and a circle have equal areas. Which shape has shorter perimeter?
    12·2 answers
  • What’s 3/5 plus 3/5
    5·1 answer
  • If 10% of x is 20, what is 23% of x? A. 33 B. 46 C. 200 D. 230
    9·2 answers
  • Which of the following are congruence theorems for right triangles? Check all that apply.
    12·2 answers
  • AM I WRONG JIM? Let me know
    13·2 answers
  • HELP ME WITH MY MATH PLEASEE
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!