1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lorasvet [3.4K]
3 years ago
7

A basket contains apples and oranges. some are ripe and some are not. 30% of the fruits are apples and 50% of the fruits are rip

e. If 25% of the fruits are ripe apples. what percentage of the fruits are oranges that are not ripe?
Mathematics
1 answer:
Lynna [10]3 years ago
8 0
Since 50% are ripe, and you know that 25% are ripe apples, you also can assume 5% of apples aren’t ripe. From that you know that 50% + 5% is ripe oranges, and apples. So 45% are not ripe oranges
You might be interested in
You are going to roll two dice. Let the variable x = the sum of the numbers rolled. What is the probability that x = 9 ?
Vladimir79 [104]

The  first cube can land in any one of  6  ways.
The  second cube can land in any one of  6  ways.
Total number of ways that  2 dice can land = (6 x 6) = 36 ways.

For any of these ways, the sum of the numbers rolled is  9 :

3, 6
4, 5
5, 4
6, 3

There are  4  ways to roll a 9, out of a total of  36  ways that
the dice can land.  So the probability of rolling a  9  is

       4 / 36  =  1 / 9  =  <em>11-1/9 percent</em>


7 0
3 years ago
Silas and Lilly attended a math conference. The total registration fee was $327.50. If each person paid the same amount, which e
castortr0y [4]

Answer:I think the answer is letter B.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
WILL MARK BRAINLIEST PLEASE HELP ASAP!!!! Timothy bought 10 cookies for $5.00 Let x represent the number of cookies purchased, a
earnstyle [38]

The line should go from (0,0) to (7,3.5)

The equation is Y = X(0.5)

3 0
3 years ago
Tickets to a dance performance cost $9 for adults and $5 for kids. A group purchased 15 tickets and spent a total of $91. How ma
dem82 [27]

Answer:9 adult tickets and 2 kid tickets

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Four servings of yogurt have 12 grams of protein. What is the number of grams of protein per serving?
tester [92]
If there are 12 grams of protein in all, and 4 servings, in order to get the amount of grams per serving you must divide 12 by 4.

12 divided by 4 = 4.

Therefore, there are 4 grams per serving.
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help will mark brainliest answer
    13·1 answer
  • Amount $100,000
    12·1 answer
  • 26 Points!!! Select True or False for each equation.
    11·2 answers
  • Trina uses mc025-1.jpg cup of sugar and mc025-2.jpg cup of flour in a recipe. How many cups of sugar would she need if she uses
    7·2 answers
  • Find the total surface area of the figure shown.<br> 20 cm<br> 16 cm<br> 10 cm<br> 12 cm
    6·1 answer
  • A recipe calls for 2/3 of a cup of milk for 11 cookies. How many cups of milk are needed to make 66 cookies?
    9·1 answer
  • Mark walked 1212 miles in 5 hours. How many miles did Mark walk in 1 hour?
    14·1 answer
  • Iain serves 3 cups of coffee every 4 minutes.
    5·1 answer
  • Please help me im begging ANYONE​
    12·1 answer
  • Given the function w(x) = 9x + 8, evaluate w(5). Explain all steps.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!