1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
2 years ago
13

The manufacturer of a weight-training bench spends $15 to build each bench and sells them for $32. The manufacturer also has fix

ed costs each month of $25,500. a. Find the cost function C when x benches are manufactured. b. Find the revenue function R when x benches are sold. c. Find the break-even point.
Mathematics
1 answer:
nasty-shy [4]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

C(x) = 15x + 25,500....cost function

R(x) = 32x .....revenue function

break even point (when they are equal)....so set them equal and solve for x

15x + 25,500 = 32x

25,500 = 32x - 15x

25,500 = 17x

25,500 / 17 = x

1500 = x.......so the break even point is when 1500 benches are sold

15x + 25,500 =                                   32x =

15(1500) + 25,500                              32(1500) =

22,500 + 25,500                                48,000

48,000

and after selling 1500 benches, they will both equal $48,000

You might be interested in
Solving one to two step equations . algebra 1 .
frozen [14]

Answer:

1.) k = 5

2.) n = -20

3.) p = -13

4.) m = -450

5.) b = -38

6.) n = -24

7.) x = 21

8.) x = 12

9.) b = -2

10.) b = 5

Step-by-step explanation:

To solve all equations, do the reciprocal, or opposite of what is being done. For example, if a number and a variable are being multiplied, you would divide by the number to solve.

1.) 55 = 11k

(11 and k are being multiplied, so you would divide)

Divide by 11 on both sides:

55 = 11k

/11     /11

5 = k

2.) Add 15 on both sides:

n - 15 = -35

   +15    +15

n = -20

3.) Divide by -6 on both sides:

78 = -6p

/-6    /-6

-13 = p

4.) Multiply by 18 on both sides:

m/18 = -25

18(m/18) = (-25)18

m = -450

5.) Add 20 on both sides:

18 = -20 - b

+20  +20

38 = -b

Divide by -1 on both sides:

38 = -b

/-1     /-1

-38 = b

6.) Subtract 12 on both sides:

12 + n/4 = 6

-12            -12

n/4 = -6

Multiply by 4 on both sides:

4(n/4) = (-6)4

n = -24

7.) Multiply by 2 on both sides:

2(-7 + x/2) = (7)2

-7 + x = 14

Add 7 on both sides:

-7 + x = 14

+7         +7

x = 21

8.) Subtract 2 on both sides:

-4x + 2 = -22

      -2     -2

-4x = -24

Divide by -4 on both sides:

-4x = -24

/-4     /-4

x = 12

9.) Add 9 on both sides:

7 = -8b - 9

+9         +9

16 = -8b

Divide by -8 on both sides:

16 = -8b

/-8   /-8

-2 = b

10.) Multiply by -3 on both sides:

-3(b - 14/-3) = (3)-3

b - 14 = -9

Add 14 on both sides:

b - 14 = -9

  +14    +14

b = 5

3 0
3 years ago
X-70/x<-3 solve for x under the assumption that x>0
Virty [35]

<span>Simplifying 0x + 7 + 5x = 2x + 30 + 40 Anything times zero is zero. 0x + 7 + 5x = 2x + 30 + 40 Combine like terms: 0 + 7 = 7 7 + 5x = 2x + 30 + 40 Reorder the terms: 7 + 5x = 30 + 40 + 2x Combine like terms: 30 + 40 = 70 7 + 5x = 70 + 2x Solving 7 + 5x = 70 + 2x Solving for variable 'x'. Move all terms containing x to the left, all other terms to the right. Add '-2x' to each side of the equation. 7 + 5x + -2x = 70 + 2x + -2x Combine like terms: 5x + -2x = 3x 7 + 3x = 70 + 2x + -2x Combine like terms: 2x + -2x = 0 7 + 3x = 70 + 0 7 + 3x = 70 Add '-7' to each side of the equation. 7 + -7 + 3x = 70 + -7 Combine like terms: 7 + -7 = 0 0 + 3x = 70 + -7 3x = 70 + -7 Combine like terms: 70 + -7 = 63 3x = 63 Divide each side by '3'. x = 21 Simplifying x = 21</span>
4 0
3 years ago
Please help me with number 8.<br>Will mark as brainliest!
EleoNora [17]
100deciliters equals 10 liters

3 0
3 years ago
As part of a screening process, computer chips must be operated in an oven at 125 °C. At the end of the cycle, the oven must be
Tasya [4]
I got 22.5 
 
tell me if i got it wrong or right
3 0
3 years ago
What is the unit rate of $4.20 for 6 muffins
Sergio [31]
Well, you would divide 4.20/6 to find the price of just 1 muffin. 4.20/6 is 0.7, meaning that the price for one muffin is 70 cents.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the equation of the line I in the following picture. The shapes under the lines are squares
    5·1 answer
  • Paul purchased a used vehicle that depreciates under a straight-line method.
    15·1 answer
  • Please Help I dint understand it!!
    9·2 answers
  • What is the angle formed by the minute and hour hands of a clock when it is 6:00
    6·1 answer
  • 4/5 of the 315 members of a book club are male.How many female members are there in the club?
    15·1 answer
  • What's the unit rate of 162 water bottles in 9 cases
    14·1 answer
  • A car travels 294 miles on a full tank of gas. The car's gas tank holds 14 gallons. How many yards per gallon can this car trave
    11·1 answer
  • What is the difference?
    5·1 answer
  • A family of 3 children 2 adults visited a heath club. The club charges $y an hour for each child and $x an hour for each adult.
    8·1 answer
  • Michael uses a uniform probability model for an experiment using a deck of 45 cards. There are 15 blue card, 15 red cards, and 1
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!