1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prohojiy [21]
2 years ago
11

A cone with a diameter of 6 centimeters and a height of 8 centimeter is drilled into a wooden cube with sides measuring eight ce

ntimeters, find the volume of the wood that remains?
Mathematics
1 answer:
solong [7]2 years ago
6 0

Volume of cone =3.14×r×r×h

=3.14×3×3×8

=226.1946710585

Volume of wood =L×W×H

=8×8×8

=512

Volume of wood remains=wood-cone

answe =285.8053289415

You might be interested in
Math worth 10 points thx
bija089 [108]

what thy answer child

6 0
3 years ago
Write an equation of the line that passes through (-4, 1) and is parallel to the
LiRa [457]

Answer:

y-1=2(x+4) or y=2x+9

Step-by-step explanation:

y - 3 = 2(x + 7)

y=mx+b

m=2

(x1,y1) -> (-4, 1)

(y−y1)=m(x−x1)

plug in

y-1=2(x+4)

y-1=2x+8

y=2x+9

test:

(1)=2(-4)+9

1=-8+9

1=1

4 0
2 years ago
Find the value of x AND the value of each angle.
guapka [62]

Answer:

x=63

x+15=78

Step-by-step explanation:

180-102=78

78-15=63

x=63

x+15=78

5 0
2 years ago
Can anyone help me and explain this to me
boyakko [2]

Answer:

search on yotube

Step-by-step explanation:

hope it helps

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
NEED ANSWER ASAP:
andriy [413]

Answer:

14/27 feet

Step-by-step explanation:

2 1/3 feet : 4 1/2 feet

= 7/3 : 9/2

= 7/3 ÷ 9/2

= 7/3 × 2/9

= (7*2)/(3*9)

= 14/27 feet

2 1/3 feet : 4 1/2 feet = 14/27 feet

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Type of Cookie
    9·1 answer
  • please help thanks... celine is playing a game at the school carnival. there is a box of marbles, and each box has a white, a gr
    12·2 answers
  • Anyone willing to answer this question?
    5·1 answer
  • A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?
    11·2 answers
  • When cleaning up after a flood, a community looked for resources to provide financial help. The flood caused $7.9 million dollar
    12·1 answer
  • The price of a DVD movie was reduced from $20 to $18. By what percentage was the price of the DVD movie reduced? *
    6·1 answer
  • As a birthday gift, Zoey gave her niece an electronic piggy bank
    8·1 answer
  • Can anybody help me please hurry this is due
    11·1 answer
  • Can someone tell me the answer??
    8·1 answer
  • How do I find the y-intercept of this? : <br><br> 2 85<br> 6 105<br> 9 120<br> 14 145<br> 18 165
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!