1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
anzhelika
[568]
3 years ago
6
consider the line y=2/3x-0 find the equation of the line that is parallel to this line and passes through the point(8, 4).
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
Mila
[183]
3 years ago
4
0
To find the equation take the slope 2/3 y-y(1)=m(x-x(1) y-4=2/3(x-8) = 2/3x-16/3 Next solve for y y=2/3x-16/3 +4(turn 4 into a fraction with a common denominator) y=2/3x-16/3 + 12/3 y=2/3x-4/3
Send
You might be interested in
- 4x - y = 24<br> Complete the missing value in the solution to the equation.<br> .8)
Akimi4 [234]
24+8=32.
32/-4= -8.
so (-8,8) or x=-8 and y=8
6
0
3 years ago
What is the product of -5 and 8?<br> -40<br> -13<br> 13<br> 40
Alexxandr [17]
Answer:
-40
Step-by-step explanation:
Negative × positive = negative
-5 × 8 = -40
I hope this helps!
8
0
3 years ago
Read 2 more answers
there are $3.90 worth of nickles and quarters in a piggy bank. there are 6 more quarters than nickels. how many coins are in the
Murrr4er [49]
Answer:
8 nickels and 14 quarters
Step-by-step explanation:
4
0
3 years ago
This building consists of two rectangular prisms-a small space for offices and an attached larger space for warehouse storage. H
Naily [24]
I would have to know the space of the two rectangular prisms to answer this correctly
6
0
3 years ago
12 times the number of feet
weqwewe [10]
Answer:
12 feet
Step-by-step explanation:
7
0
3 years ago
Other questions:
A yearbook printer charges based on the number of pages printed. Here is a table that shows the cost of some recent yearbooks.
8
·
1 answer
What is the y-intercept in the equation y=4x-3?
9
·
2 answers
I really don't getting this
9
·
1 answer
Solve the equation x+12+2x=20+3x−8.
13
·
1 answer
In the nursing home 10 residents are given 8oz of a nutritional supplement twice a day how many fluids will be used in one day
10
·
2 answers
HELP, WILL GIVE BRAINLIEST!!
9
·
1 answer
A crayon company sells a pack of wax crayons for $5. there are 10 crayons in each pack. what is the unit price of the crayons?
13
·
2 answers
Help with the answer
10
·
2 answers
PLEASE HELP ME, I'm falling in math class!! PLEASE
5
·
1 answer
Directions: Solve the following system by the elimination method. 1/5 * x + y = 6/5; 1/10 * x + 1/3 * y = 7/10 Write answer as a
14
·
2 answers
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!