1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gre4nikov [31]
2 years ago
14

1. 8 + 2×=17 x= 2. 2/7x +4 =8

Mathematics
1 answer:
Alenkinab [10]2 years ago
6 0
1. X = 4.5
2. X= 14 I’m not sure for 2 but number one is write
You might be interested in
an exponential growth function represents a quantity that has a constant halving time. True or false?
yawa3891 [41]
A quantity is said to be determined by exponential decay if it diminishes at a rate proportional to its value. The time essential for the decaying amount to descend to half of its initial value. Therefore the answer<span> is False.</span>
5 0
3 years ago
HURRY I'LL PICK A BRAINLIEST PERSON!!!
mafiozo [28]
Hi!

I believe the answer is D , because the common denominator is 12 .

3 times 4=12
4 times 3=12
2 times 6= 12

You multiply each fraction by 12/1 .

Hope it helps and have a wonderful day !
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of the angle
pav-90 [236]

Answer:

it's 60 degree in my thinking

Step-by-step explanation:

hope this is the answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
12.
Genrish500 [490]

Answer:

I'm pretty sure the answer is D

4 0
3 years ago
Which mixed number is equal to 7.6
Natali [406]
A mixed number is a number that has a whole number, and a fraction, so the mixed number that is equal to 7.6 is 7 6/10, simplified it would be 7 3/5
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I can't figure out the circumference
    15·1 answer
  • What is 5,382,619 rounded to the nearest 1,000
    14·1 answer
  • How to write the number 0,02 less than 1.423
    8·1 answer
  • Freshly frozen yogurt is the popular place in town. Saturday is their busiest night. The ratio of number of cones to the number
    5·1 answer
  • you spend at most $10 at the mall you want to buy a book that costs $6.75 and a cold drink how much can you spend on the drink?
    12·1 answer
  • The manager at gabrielas furniture store is trying to figure out how much to charge for a book shelf that just arrived.The book
    9·2 answers
  • Please <br> Please <br> Please
    10·1 answer
  • The price of 600 grams of candy and 1.5 kg of cookies is $4.62. What is the price of one kg of cookies if it is $1.4 cheaper tha
    14·1 answer
  • In the triangle below, x= degree. Round to the nearest tenth
    15·1 answer
  • Can someone pls help me​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!