1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paul [167]
3 years ago
14

The rectangle shown is enlarged such that each side is multiplied by the value of the width, 2x. Which expression represents the

perimeter of the enlarged rectangle? The rectangle shown is enlarged such that each side is multiplied by the value of the width, 2x. Which expression represents the perimeter of the enlarged rectangle? A. 4x + 2y B. 8x^2 + 2y C. 4x^2+2xy D. 8x^2+4xy
Mathematics
1 answer:
kykrilka [37]3 years ago
4 0

Answer:

<h2>  The answer is </h2><h2>  D. 8x^2+4xy</h2>

Step-by-step explanation:

We know that the  expression for the perimeter is given as

P=2l+2B

now given that the value of the width is =2x

length= 4x

and the breadth=y

P=4x+2y

let us multiply both the length and the width with 2x we have

P=2x(4x+2y)

P=8x^2+4xy

the answer is

D. 8x^2+4xy

You might be interested in
A boat leaves the dock and travels 9 miles due south, then 12 miles due west.
loris [4]
The answer would be A. 15mi
4 0
3 years ago
Write the equation of the line that passes through the points (3, 6) and (5, 18) using function notation.
V125BC [204]
D. y = 6x - 12 is the answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hey does somebody think they can help me find the value of this expression?
MissTica

Answer:

-\frac{3}{4}

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rate compares two types of measurements. Many grocery stores list unit rates for products on their shelves. If a 16oz can of g
KengaRu [80]

Rate is a ratio of different units ( a quantity times a quantity), such as miles per hour.

Unit rate is a rate with a denominator of 1.


To find unit rate, divide the total cost by the quantity:

0.89 / 16 = 0.0556 per ounce.



3 0
3 years ago
Please answer and hurry
olya-2409 [2.1K]

Answer:

35hDhgs

Step-by-step explanation:

:+hrhdgkzgwcakgsna is Reddit Diego first Andy showed some eggs degree cost

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A greenhouse manager knows, from experience, that the probability of a plant surviving the winter is 35 . If her greenhouse has
    5·2 answers
  • Help me out! Please!!!!!!!!
    8·2 answers
  • Describe the correct error -1/4 divided by 3/2=-4/1 multiplied by 3/2= -12/2=-6
    11·1 answer
  • Can you answer this Q plzz?
    8·1 answer
  • I WILL GIVE YOU POINTS Pls help meh :c
    11·2 answers
  • The sum of three consecutive even numbers is 24 , find the numbers.
    11·2 answers
  • Triangle PQR has side lengths 6 cm, 7 cm, and 11 cm. A
    6·1 answer
  • Will mark brainliest
    11·1 answer
  • Guys I had to construct a icosahedron for geometry class. I included a image so how does it look????? I’m really worried and i j
    13·1 answer
  • Suppose you throw a ball straight up from the ground with a velocity of 256
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!