1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga_2 [115]
3 years ago
5

A single-engine airplane is heading due east at a constant speed of 150 mi / h. There is a 30 mi / h cross wind blowing north. W

hat is the plane's actual speed and direction? Round angles to the nearest degree and other values to the nearest tenth.
Mathematics
1 answer:
kogti [31]3 years ago
7 0
Let
F1------------------------- > airplane speed <span>150 mi / h East
F2-------------------------- > </span>wind  speed <span>30 mi / h North

calculate the resultant force R
F1x=150    F1y=0      F2x= 0  F2y=30
Rx=F1x+F2x------------- >150+0 ---------------- >Rx=150
</span>Ry=F1y+F2y------------- >0+30 ---------------- >Rx=30
║R║=√150² 30²=√23400=152.97----- >153 mi/h
tan(theta)=Ry/Rx=30/150=0.20
arctan (0.20)=11.31 degrees-----------11.3 degrees

 the answer is
actual speed 153 mi/h and direction 11.3 degrees North-East  (I Quadrant)
You might be interested in
Need help with this math question!!!!!!!!!
exis [7]

ANSWER

The vertex is (1,-3)

EXPLANATION

The given parabola has equation:

{y}^{2}  + 6y + 8x + 1 = 0

We group the variables to obtain:

{y}^{2}  + 6y  =  -  8x -  1

We complete the square to get,

{y}^{2}  + 6y  +  {3}^{2}  =  -  8x -  1 +  {3}^{2}

{(y+ 3)}^{2}  =  -  8x +8

{(y+ 3)}^{2}  =  -  8(x  -1)

The vertex is of the parabola is (1,-3)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is the function f(x) = (x+2)/2<br><br> A. Even<br><br> B. Odd<br><br> C. Neither
Daniel [21]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Estimate the range of the product 43 x 77. i need an answer this one please!
valentina_108 [34]

Answer:

3,311

Step-by-step explanation:

43x77=3,311 estimate

7 0
3 years ago
Which is the better deal: $3.15 for 10 apples or $4.10 for 11 apples?
zhenek [66]

Answer:

3.15 for 10 is the better deal

Step-by-step explanation:

This is because $3.15 for 10 apples is worth 32 cents per apple. On the other hand, $4.10 for 11 apples is worth 37 cents per apple. And even though you're getting more apples it is costing you more per apple.

7 0
2 years ago
What is the answer to this problem? ( explain step by step if you can)
gulaghasi [49]
What is the question i dont get it mark me brainliest please
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the inverse function y=-5x+20
    9·1 answer
  • F-1(x) =<br> X<br> + 2<br> 4<br> This has to be graphed?
    12·1 answer
  • 19. Fill in the numbers to find the100
    5·2 answers
  • X-5-z use x=-6 and z=3
    8·1 answer
  • Olivia has 48 slices of ham and 36 slices of cheese to make sandwiches.
    13·1 answer
  • 1/3 woodwind,1/6 percussion,1/2 brass. The Reagan School Marching Band has three percussion musicians.How many musicians altoget
    10·2 answers
  • Help fast will give brainiest when 2 people answer but you have to show your work hurry help fast
    11·1 answer
  • The given triangles are similar. Find x.
    9·1 answer
  • What is the perimeter of a 6-inch square? 20 inches 24 inches 18 inches 14 inches
    7·1 answer
  • Question 31 (5 points) Find the area of the shaded portion if we know the outer circle has a diameter of 4 m and the inner circl
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!