1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kipiarov [429]
3 years ago
9

Why would an environmental group work to discourage people from moving to florida?

Mathematics
2 answers:
larisa86 [58]3 years ago
4 0

The response is:to prevent problem related to urban sprawl


Step-by-step explanation:


pychu [463]3 years ago
3 0
I think it's because of the issue of sustainability and pollution. Many companies have been expanding their business in Florida. Florida used to be one of the best producers in the US. However, because of the on-going expansion, people moving in and out of the state can lead to overpopulation and shortage on food supply. Florida is also known for its marine ecology. Expansion can also <span>severe pollution and extinction of some animals that are found in the state</span>
You might be interested in
What is the answer for this ?
vodka [1.7K]

Answer:

1/9

Step-by-step explanation:

1/9 fills faster than

1/27

1/18

5 0
3 years ago
Derrick goes to the store and buys a pair of shoes for $79.99, a shirt for $24.99, and a pair of shorts for $34.99. If the sales
alexandr402 [8]

Answer:

sales tax is 11.89745 round if u want

Step-by-step explanation:

i just added 8.5 percent

6 0
2 years ago
An animal shelter spends $2.35 per day to care for each cat and $5.50 per day to care for each dog. pat notice that the shelter
Bogdan [553]
Try 2.35c + 5.50d = 89.50 all just simple algebra...i miss it dearly.
6 0
3 years ago
Factor
vitfil [10]

Answer:

(x + 2) (x + 1) thus b: is the Answer

Step-by-step explanation:

Factor the following:

x^2 + 3 x + 2

The factors of 2 that sum to 3 are 2 and 1. So, x^2 + 3 x + 2 = (x + 2) (x + 1):

Answer: (x + 2) (x + 1)

8 0
3 years ago
Double Delicious Bakery sells a dozen double chocolate dounts for $7.80
KonstantinChe [14]

Answer:

A) each donut costs $0.65

B) the price for 1 and 1/2 dozen of donuts (18 donuts) is $11.70

Step-by-step explanation:

For a you have to divide $7.80 by 12 (since its a dozen) and thats how you get $0.65

For b you have to multiply the price of each donut ($0.65) by the 1 and 1/2 dozen (18 donuts) and thats how you get $11.70

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A box contains 9 identical glass spheres that are used to make snow globes.
    9·1 answer
  • How can you solve an equation with the variable on both sides plz help
    5·1 answer
  • Now, make one final coaster that has the works! Include each of the following: A "swoop" down through the x-axis at x = 300. (Th
    15·2 answers
  • What is the square root of 289??
    12·2 answers
  • 7/8 times c for c = 8
    11·2 answers
  • Which expression is equivalent to the given expression after using the distributive property? 6 · 13 + 6 · 7 A. 6 (13 + 7) B. 6
    8·1 answer
  • Helpppppppp please, I need it fast​
    11·2 answers
  • What DECIMAL represents this fractional amount?
    13·2 answers
  • Solve the equation for w<br> 7w + 18 = 10w + 24
    14·2 answers
  • Ok I have math hw , and we are doing solving systems of linear equations by graphing and i can’t find where these two lines inte
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!