1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlladinOne [14]
3 years ago
8

20 POINTS A landscape artist has drawn the outline of a house. Describe three different ways to make sure the corners of the hou

se are right angles. This was for Geometry. I was not given anything except for the above information.
Mathematics
1 answer:
Andru [333]3 years ago
3 0

Answer:

1. 3-4-5 method

2. Rope method

3. Optical square method

Step-by-step explanation:

1. A measuring tape, two ranging poles, pegs and three person's are needed.

First person holds together btw thumbs and finger the zero mark, the second person holds between thumb and finger the 3m mark on the tape and the third person holds the 8m, when all sides of the rope are stretched, a triangle is formed and angle near one is a right angle.

2. One loop of the rope is placed around peg A with a peg through other loop make a circle on the ground place peg B & C where circle crosses the base line and peg D is place half way between peg B & C, allowing peg D & A to form lines perpendicular to base line thereby forming a right angle.

3 this are simple instruments used to set out right angles and they are single and double prismatic square.

You might be interested in
Mr. Dunbar takes his wife out to dinner at Macados to celebrate the holidays. Their total bill was $48.36 but he had a coupon to
viktelen [127]

Answer:

$51.38 or $60.45

Step-by-step explanation:

$48.36 minus 15 percent is $41.10. If you're tipping the waitress 25 percent from that price, then it would be $51.38. If you're tipping the waitress 25 percent from the original price, it would be $60.45.

3 0
3 years ago
Members of the swim team want to wash their hair. The bathroom has less than 5600 liters of water and at most 2.5 liters of sham
nordsb [41]

Answer:

Yes, the bathroom has enough water and shampoo for all of them.

Step-by-step explanation:

70L+ 60S < 5600

Putting 8 into L and 7 into S, gives:

70(8) + 60(7) = 560 + 420 = 980

That is definitely less than 5600, so water is OK.

Now,

0.02L + 0.01S

Putting 8 into L and 7 into S, gives:

0.02(8) + 0.01(7) = 0.16 + 0.07 = 0.23

That's definitely less than 2.5 liters, so shampoo is OK as well.

Hence, bathroom has enough water and shampoo for them.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Giant is selling Cereal at $8 for 3 boxes.what is the cost per box?
Zolol [24]

Answer:

$2.67

Step-by-step explanation:

you divide to find unit rate

8/3 = 2.666667

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the Price Elasticity of Demand for a product is -.8, and the product currently sells for $100 per unit, how much will demand
egoroff_w [7]

Answer: Percentage change in quantity would decrease by 12.5%.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Price elasticity of demand = -0.8

Price of each unit = $100

After change, price of each unit becomes = $110

% change in quantity would be

\dfrac{New-old}{old}\times 100=\dfrac{110-100}{100}\times 100=10\%

As we know the relation between price, quantity and elasticity.

e_D=\dfrac{\text{\% change in quantity}}{\text{\%change in price}}\\\\-0.8=\dfrac{10\%}{x}\\\\x=\dfrac{10}{-0.8}\\\\x=-12.5\%

Hence, Percentage change in quantity would decrease by 12.5%.

8 0
3 years ago
81% passed. What percent did not pass?
Hitman42 [59]
100% - 81% = 19%

19% did not pass.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. This is the graph of which equation? You may want to use x and y intercepts to help you decide.
    8·1 answer
  • An airplane is heading due north at 800 km h when it encounters a wind from the northeast at 100km h, what is the ground velocit
    13·1 answer
  • 1. A company rents 4 vans at $563 per month for twenty months. what is the actual cost for the vans during this time? Find the e
    11·2 answers
  • HELP MY GRADE IS HORRIBLE
    10·2 answers
  • 09 CP
    15·1 answer
  • Zane has a bowl of raspberries and blackberries. There are 2 more raspberries than
    15·2 answers
  • What is -7(x-2)=1=15-7x
    14·1 answer
  • Find the length of GH.
    12·2 answers
  • Convert 10°C to Fahrenheit.<br> 45°F<br> 65°F<br> 50°F<br> 42°F
    12·1 answer
  • URGENT !!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!