1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
3 years ago
12

1: a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59?

Mathematics
2 answers:
mestny [16]3 years ago
8 0
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce

The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce

The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Mazyrski [523]3 years ago
7 0

Answer: 1. 0.19125 dollars per ounce, 2. 0.16083 dollars per ounce.

Step-by-step explanation:

In first question,  a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59

Therefore, 24 ounce = 4.59 dollars

⇒ 1 ounch = \frac{4.59}{24} dollars

⇒ 1 ounch = 0.19125 dollars

⇒ Price of 1 ounce box of cornflakes equals to 0.19125 dollars.

⇒Thus the unit rate price of cornflakes = 0.19125 dollars per ounce

In first question,  a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59

Therefore, 36 ounce = 5.79 dollars

⇒ 1 ounch = \frac{5.79}{36} dollars

⇒ 1 ounch = 0.16083 dollars

⇒ Price of 1 ounce box of cornflakes equals to 0.16083  dollars.

⇒Thus the unit rate price of cornflakes = 0.16083  dollars per ounce

You might be interested in
3x+3(x+y) what is equivalent
NNADVOKAT [17]

Answer:

6x+3y

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
in the first third of the season the team played 18 games how many games will the team play during the whole season​
patriot [66]

Answer:

54

Step-by-step explanation:

all you have to do is times 18 by 3

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mr. Wong spent 2/3 of his workday selling products and the rest of his workday making phone calls. What fraction of his workday
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

if he has spent 2/3 of his workday selling products that is almost his whole day.  He has 1/3 of his workday left so he dedicated it to making calls for his company.  

So you work if you subtract 2/3 from a whole that leaves you with 1/3 of your day left

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you solve x - 1 + 5x = 23​
Roman55 [17]

Answer:

X=4

Step-by-step explanation:

First you add like terms, in this case 5x and x. Then you have 6x-1=23. You then add 1 from both sides so you end up with 6x=24. This then results in X=4

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can you please help me with this question ​
patriot [66]
7 guests
It costs 5 dollars per guest, so divide 35 by 5
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of x? Look at image attached
    15·1 answer
  • How to work out a magic square
    10·1 answer
  • A study of the amount of time it takes a mechanic to rebuild the transmission for a 1992 Chevrolet Cavalier shows that the mean
    6·2 answers
  • Is the percent of change a percent of increase or decrease the the percent of change round to the nearest whole percent
    14·1 answer
  • What is the slope of this line?<br> It has the points of (-8,2) (0,2) and (7,2)
    13·1 answer
  • What is the best estimate for 591.3 divided by 29
    5·1 answer
  • The volume of a gas "V" varies inversely with the pressure "P" put on it. If the volume is 360cm³ under a pressure of 20 kgcm2,
    8·1 answer
  • Box 1:
    5·1 answer
  • Free_points/brainleast
    11·2 answers
  • Please help me with this problem ! would appreciate it!!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!