1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GuDViN [60]
2 years ago
5

I need answer for a and b show your work

Mathematics
1 answer:
Stels [109]2 years ago
7 0
I have two methods for you

You might be interested in
If there are 10 apples in the fridge and 7 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to all the apples?
nexus9112 [7]

Answer:

10:17

Step-by-step explanation:

The number of apples in the fridge is 10

The total number of apples is 17 (10+7)

The question is asking for the ratio of apples in the fridge to all of the apples

So, The ratio would be 10:17

Hope this helps!

7 0
2 years ago
Need help on this really bad
OleMash [197]
Arc PQ
*****************************************************

4 0
3 years ago
If i make 10 fruit baskets and want to sell them for $35 each 10=35x what's my answer
ivolga24 [154]

You made a teeny mistake! Instead of 10=35x, it should be (35)(10)=x; so in this case, you would make $350 from 10 fruit baskets.

8 0
3 years ago
A 5 pound Cartoon Clementine oranges is priced at $4.30 what is the price per pound of Clementine oranges
Y_Kistochka [10]

Answer:

The answer to your question is 0.86.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for x.<br> A) 6<br> B) 4<br> C) 5<br> D) 7
inn [45]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Aight, let's hop to it:

So we got

\frac{5x}{45}  =  \frac{20}{36}  =  =  >  \\  \frac{x}{9}  =  \frac{5}{9}  =  =  >  \\ x = 5

and boom

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Can I get help on 6&amp;8 please?
    13·1 answer
  • A wheel has a radius of 9 inches and travels as it spins. How far does the wheel travel in one revolution? Show your work. Use 3
    7·1 answer
  • In a flower garden, there are 4 tulips for every 9 daisies. If there are 24 tulips, how many daisies are there?
    8·2 answers
  • PLEASE HELP !!!
    12·1 answer
  • What value of n makes the following equation true? n⋅5=−5
    6·2 answers
  • Solve the system of two equations 2y=8 and 15y=2x-4
    15·1 answer
  • Find the nth term of this sequence<br><br> 3 , 8 . 15 . 24 , 35
    8·1 answer
  • Elyannie has no more than 90 Hershey Kisses. She puts the Hershey Kisses in 5 candy boxes. ​
    7·2 answers
  • Find the gcf of -10c2 and 15 cd
    10·1 answer
  • for the second quarter of 2016, a company posted a loss of $480 million due to a decline in sales. If this trend were consistent
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!