Complete question :
Lamont wants to buy raspberries and apples to make a fruit tart raspberries cost $3.50 per pound and apples cost $3.75 per pound. How much dose he spend if he buys 3 pounds raspberry and 2 pounds of apples ?how much does he spend if he buys X pounds of raspberries and Y pounds of apples ?
Answer:
$18.00 ;
3.50x + 3.75y
Step-by-step explanation:
Given that:
Cost per pound of raspberry = $3.50
Cost per pound of apple = $3.75
Cost of 2 pounds of raspberry = 3 * $3.50 = $10.50
Cost of 2 pounds of apple = 2 * $3.75 = $7.50
Total spent = $(10.50 + 7.50) = $18.00
Cost of X pounds of raspberry and Y pound of apple
.
(3.50 * X) + (3.75 * Y)
3.50x + 3.75y
Let the marks of the students in class 1 be

the average of these 12 marks is 90, so

which means

similarly, let

be the marks of the students in the second class,
so

which means

The 32 students averaged:
Answer:
Hope This Helps You
.
.
.
The Formula Used Above Is Only Used For Making Infinite Solutions. For Unique and No Solutions, There Is Other Formula!
Over the x-axis: (x, y) (x, –y)
Over the y-axis: (x, y) (–x, y)
Over the line y = x: (x, y) (y, x)
Through the origin: (x, y) (–x, –y)