Answer:
Step-by-step explanation:
t/4+t/3=1
(3t+4t)/12=1
7t/12=1
7t=12
t=12/7
x=(12/7)hours
Answer:
Nickel= 1.8 kg
Zinc= 0.4 kg
Copper= 1.8 kg
Step-by-step explanation:
7:2:9
7=nickel
2=zinc
9=copper
7+2+9=18
18×2=36
7×2=14 2×2=4 9×2=18
Divide by 10
14÷10=1.4 4÷10=0.4 18÷10=1.8
1.8+1.4+0.4= 3.6
1.8=nickel
0.4=zinc
1.8=copper
Given:
A circle with diameter 9 cm.
To find:
The area of the circle.
Solution:
The area of a circle is:
...(i)
Where r is the radius.
We know that, the diameter of a circle is twice than its radius.
The diameter of the given circle is 9 cm.


Substituting
in (i), we get




Therefore, the area of the given circle is 63.6.
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.