1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Y_Kistochka [10]
3 years ago
5

Gasoline costs $3.00 per gallon at a gas station. In the table below, enter the cost for each number of gallons purchased. Then,

identify the graph that corresponds to the data in your table.
Number of Gallons Purchased Total Cost

0 ?

6 ?

12 ?

The graph that represents the table data is (enter A, B, C, or D):

Mathematics
2 answers:
Bess [88]3 years ago
8 0

Answer:

I'm not 100 percent sure but but part a is

0              0

6              18

12             36

and then part b is letter A

Step-by-step explanation:

hope this helps

eduard3 years ago
7 0

Answer:

<h2>A.</h2>

Step-by-step explanation:

If gasoline costs $3.00 per gallon, then the complete table would be

Number of Gallons Purchased          Total Cost

                      0                                           0

                      6                                       $18.00

                      12                                      $36.00

Now, we have to choose the graph that shows these pairs as points.

Among the options, graph A is the one that shows the linear relation. However, you could see that this graph doesn't show the exact given, but it shows the right ratio of change.

Notice that from the given table, the ratio of change is 3, that is, if you divide 18\6 = 3 and 36\3 = 12. This ratio of change represent the cost per gallon of the gasoline.

So, the graph A shows this ratio of change, because for 2 gallons, there's a cost of $6, and for 4 gallons the cost is $12. Both of them have the same ratio of change 3.

Therefore, the right answer is A.

You might be interested in
The area of a rectangle is 36 cm2. The length of the rectangle is 8 cm.
zhannawk [14.2K]
<span>What is the width of the rectangle? My answer is 32</span>
4 0
3 years ago
Say if you had a Right triangle with sides being 12a 15b and the last side unkown how would i solve it?
balandron [24]
By Pythagorean theorem,
a^2+b^2=c^2
c is the longest side of the triangle
a and b are the remaining sides
5 0
3 years ago
The price for 7 lb of potatoes is $5 what is the price per pound.​
Thepotemich [5.8K]

Answer:

The answer is $1.4.

6 0
2 years ago
What is 2 + 2 - 8 + 9 ( 36 + 900)
Sonbull [250]

Answer: The answer is 941

Brainlist?

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
AB and DE are chords that intersect at point F inside circle C as shown. If the measure of arc EA= 50 degrees and the measure of
defon

Answer:

Part 1) m\angle AFE=55^o

Part 2) m\angle EFB=125^o

Step-by-step explanation:

Part 1) what is the measure of angle AFE

we know that

The measure of the interior angle is the semisum of the arches that comprise it and its opposite.

<u>Note:</u> In this problem the correct measure of arc EA is 40 degrees (see the picture)

so

m\angle AFE=\frac{1}{2}(arc\ EA+arc\ DB)

substitute the given values

m\angle AFE=\frac{1}{2}(40^o+70^o)=55^o

Part 2) what is the measure of angle  EFB?

we know that

m\angle AFE+m\angle EFB=180^o ---> by supplementary angles (form a linear pair)

so

substitute the given value

55^o+m\angle EFB=180^o

m\angle EFB=180^o-55^o=125^o

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help I don’t get this
    14·1 answer
  • Simplify the radical expression.<br> square root of 39 (square root of 6 + 7)
    8·1 answer
  • it took team infinite dimensions 2 hours to hike 4 2/3 miles. what is their average speed in miles per hour?
    14·1 answer
  • Two trucks started toward each other at the same time from towns 500 km apart. One truck traveled at a rate of 65 km
    14·1 answer
  • Pets owned by each customer or jays pet store
    7·1 answer
  • Find the percent of change. Round to the nearest tenth. $56.00 to $80.00.
    7·1 answer
  • Question 3
    14·1 answer
  • Show that:sin60=2tan60/1+tan²60​
    6·1 answer
  • Carter and Sani each have the same number of marbles. Sani's little sister comes in and takes some of
    10·2 answers
  • You buy 3.18 pounds of grapes, 1.45 pounds of peaches, and 2.76 pounds of oranges. Each pound of grapes cost 1.29, each pound of
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!