1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulijaS [17]
3 years ago
5

Help with this plz what is the slope and the y intercept

Mathematics
2 answers:
Vsevolod [243]3 years ago
7 0
On #13 it will be the slope formula x1-x2 over y1 - y2 so for #13 it's-6--5 over 12- 14 put that in your calculator and that gives you slope and the y intercept is where the line crosses the y axis or the y line on a graph or you can find the y intercept
GREYUIT [131]3 years ago
4 0
Https://youtu.be/Qo1_xkv2w_M
You might be interested in
5
pogonyaev
120 in 2 minutes is 60 per minute so 60x5 is 300
Answer:300
5 0
2 years ago
50% prefferd fruit cake 1/5 preferred spong and the remainder preferred cheesecake
d1i1m1o1n [39]

The percentage of people who preferred cheesecake if 50% prefferd fruit cake 1/5 preferred sponge is 40%.

<h3>Percentage</h3>

  • Total percentage = 100%
  • Fruit cake = 50%

Percentage remaining = 100% - 50%

= 50%

Sponge cake = 1/5

Percentage of sponge cake = 1/5 × 50%

= 1/5 × 0.5

= 10%

Percent that likes cheesecake = Total - (fruits cake + sponge cake)

= 100% - (50% + 10%)

= 100% - (60%)

= 40%

Therefore, the percentage of people who preferred cheesecake if 50% prefferd fruit cake 1/5 preferred sponge is 40%.

Learn more about percentage:

brainly.com/question/843074

#SPJ1

4 0
2 years ago
Check all that apply please
love history [14]

As, synthetic division by -4 gives remainder 0. Hence, Option B is correct. -4 is a root of 3x^{2} +7x-20

As, x+4=0 gives x=-4.

So, option C is correct,

(x+4) is factor of 3x^{2} +7x-20

Option E is correct

\frac{3x^{2} +7x-20 }{x+4}=3x-5

3 0
2 years ago
If 8 packs of gum cost $9.48. What is the unit cost?
Kitty [74]

Answer:$1.185

Step-by-step explanation:

8 gum cost $9.48

1 gum cost 9.48/8=1.185

Unit cost is $1.185

3 0
3 years ago
Patricia has a bank balance of −$54. If she deposits $100, what is her new balance?
Nadya [2.5K]

Answer:

Her new balance would be $46 all you have to do is take -54 and add 100 to it

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A toy store sold 405 dolls it sold equal number of dolls each month for 8 months and also sold a few extra dolls during the last
    8·1 answer
  • NEED NOW PLEASEE
    8·1 answer
  • The width of the triangle is 3/4 the length. The perimeter is 252cm. What is the width of the triangle.
    6·1 answer
  • Geometry. please help!
    15·1 answer
  • A quadratic polynomial has a degree greater than 2? True or false
    10·2 answers
  • Let f(x) = sin x; Sketch the graph of f^2
    12·1 answer
  • F(x) = x^5 +x^3+2x^2-12x +8
    12·1 answer
  • Monica is trying to lower her credit card debt and has been tracking her expenses for the past month. She identified her variabl
    12·1 answer
  • 2.5. For his homework Thulani defined a factor as: "Factors of a number are formed when the number is multiplied by 1; 2; 3; 4".
    14·1 answer
  • Will the store manager meet her goal if the sales team sells 80 tablets and 10 laptops? If so, explain If not find how many more
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!