1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivanshal [37]
2 years ago
6

Anisha walks around a square park of side 90 m. Vandana walks around a rectangular park of length 80 m and breadth 60 m. Each on

e makes four rounds. Who covers less distance and by how much?
Mathematics
1 answer:
pickupchik [31]2 years ago
7 0

Answer:

330 cm if it hepls plz mark brainliest

You might be interested in
Help me :( please help me
Katena32 [7]

Answer:

22.84, 5.83

Step-by-step explanation:

Pythagoras theorem states that: a^2+b^2=c^2

So, for red triangle, it will be: 9^2+21^2=b^2

81+441=b^2

522=b^2

square root of 522=b

22.84=b

For purple one,

3^2+5^2=a^2

9+25=a^2

34=a^2

square root of 34=a

5.83=a

7 0
2 years ago
if triangle ABC is an isosceles triangle and triangle DBE is an equilateral triangle, find each missing measure
BabaBlast [244]

Picture?? This question is incomplete just get a picture then I can answer it



6 0
3 years ago
What is the mode of the data set?<br> a. 90<br> b. no mode<br> c. 85.5<br> d. 49
grandymaker [24]

Answer:

90

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
The price of a sofa was reduced from $250 to $180. By what percentage was the price
Inessa [10]

Answer:

the price was reduced by 28%

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
2.
Nata [24]

Answer:

I tried looking it up, and i found 15 square units. sorry if its wrong :(

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Quadrilaterals WXYZ and BADC are congruent. In addition, WX ≅ DC and XY ≅ BC.
    9·2 answers
  • Jaime wants to display her math test scores by using either a line plot or a stem and leaf plot. Her test scores are:
    14·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • The sum of two numbers is x. If one of the numbers is 12, what is the other?
    6·2 answers
  • Choose the ratio that you would use to convert 6.1 hours to minutes.
    9·1 answer
  • If it says to evaluate an expression, does it mean to answer it?
    7·2 answers
  • Please help me with 4 and 5
    10·1 answer
  • John and Jessica are selling fruit for a school fundraiser. Customers can buy small boxes of tangerines and large boxes of tange
    9·2 answers
  • R, S, Q and P are the midpoints of OC, CB, BA and OA respectively.
    9·1 answer
  • Write a story that could represent this math problem.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!