Step-by-step explanation:
180 - 34 = 146
one angle is a right angle, angle across it is 146, 360 - 90 - 146 = 124
divide that by two to get the measures of the remaining two angles (62 degrees)
180 - 62 = x
118 = x
Answer:
Painting USA is cheaper. They cost $700 dollars. The other place costs $1,000 dollars
4.80/(3/4) = 6.4 per pound
8.2 * 6.4 = $52.48
Solution: $52.48 for 8.2 pounds