Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer:
1/8
Step-by-step explanation:
3/4 is the same as 6/8. 6/8 plus 1/8 is 7/8. 8/8 minus 7/8 is 1/8.
Answer:
-1
Step-by-step explanation:
All negative integers are not whole numbers
You can factor out the square root of two from the num and denom of this fraction leaving you with 1/3 or 1.33
Your answer is 28.
If the equation is in an absolute value, you do the operation like normal and then take the positive version of the number because an absolute value is just how far on a number line the number is from zero and distance cannot be measure in negative numbers.