1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liubo4ka [24]
3 years ago
7

Sarah bought a 20oz can of tomato sauce for $25.40.What is the unit Price per ounce

Mathematics
2 answers:
ddd [48]2 years ago
8 0
If the can is 20oz and cost $25.40, the price per ounce would be:

\frac{price}{ounce}

price = $25.40
ounce = 20oz

so:

\frac{25.40}{20}

which comes out to be:

$1.27/oz

So each ounce of tomato sauce costs $1.27!

stiv31 [10]2 years ago
3 0
1.27 cents is the correct answer cause you have too divide 25.40 by 20 to get the right answer
You might be interested in
 what is 0.3 x0.6 this is new to me
Ivan
0.3 * 0.6

6*3 = 18

0.18
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the exact circumference of the circle?
Delicious77 [7]

For this case, we have that by definition, the circumference of a circle is given by:

C = \pi * d

Where:

d: Is the diameter of the circle given by 2r, that is, twice the radius.

If we have a circle with a diameter equal to 8cm, then the circumference is given by:

C = \pi * 8 \ cm

ANswer:

Option C

8 \pi \ cm

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation 9+10​
Aliun [14]
9+10=19 it’s an addition problem and the sum is 19
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does the table represent a function? Why or why not? X 2 3 3 4 5 y 4 5 6 7 7​
QveST [7]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A bakery has the following pricing for large orders of cupcakes. The first 100 cupcakes of any order
Taya2010 [7]

A piecewise function is a function that behaves differently in different intervals of its domain.

The answers are:

a)

f(x) = x*$2.00    if 0 ≤ x ≤ 100

f(x) = x*$1.75     if  100 < x ≤ 250

f(x) = x*$1.25     if    x > 250.

b)  $306.25

The given information is:

The first 100 cupcakes cost $2.00 each.

If the order is between 100 and 250 cupcakes, the cost is $1.75 each.

If the order is more than 250 cupcakes, the cost is $1.25 each.

a) Now we want to write the piecewise function, this will be:

f(x) = x*$2.00    if 0 ≤ x ≤ 100

f(x) = x*$1.75     if  100 < x ≤ 250

f(x) = x*$1.25     if    x > 250.

Above you can see the piecewise function, when you want to evaluate it, the first thing you need to do is to find at which interval the input belongs.

b) If you order 175 cupcakes you have x = 175.

This belongs to the second interval ( 100 < x ≤ 250) then we will use the second part of the function:

f(175) = 175*$1.75 = $306.25

If you want to learn more, you can read:

brainly.com/question/12561612

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Equivalent l-12+3/?​
    14·1 answer
  • What’s the measure of B?
    6·1 answer
  • Evaluate. 5.4 - 1.3
    9·2 answers
  • What would be the future value of a savings account started with $675, earning 9 percent (compounded annually) after 7 years? (?
    15·1 answer
  • the Mariana Trenc in the Pacicif Ocean is about 36,201 feet deep . The Puerto Rico Trench in the Atlactic Ocea is about 27,493 f
    6·1 answer
  • What is 2/3 of 12 3/4 Answer quick 50 points
    12·2 answers
  • Mathematics help please!
    5·1 answer
  • 2. I pay $4.00 for my train fare everyday. This week, my train
    12·2 answers
  • Which of the following is most likely the next step in the series?
    5·1 answer
  • Please someone help, I know its kind of a lot, but I need these answers fast pls.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!