The correct answer would be A. Hope this helps
Answer:
4.264007e+14
Step-by-step explanation:
Hope this helps
Answer:
b. Kinsey must save $72 per month to achieve her goal.
Step-by-step explanation:
<em>Goal over 16 months:</em> $60 x 16 = $960
<em>Collected after 11 months:</em> $600
- $360 still needed
- 5 months lefts
$360 ÷ 5 = $72
Answer:
Brand A
Step-by-step explanation:
Comment
The question is one of finding out what the unit cost is.
Brand A: $4.59 has a count of 40
Brand B: $3.99 has a count of 30
Brand A
unit = 4.59 / 40 = 0.115
<em>Rounded: 0.12</em>
Brand B
unit = 3.99 / 30 = 0.133
<em>rounded: 0.13</em>
Brand A even with proper rounding is the better buy
The slope of -5y=2x is -2/5