1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maslowich
4 years ago
8

(x+3)(x+2) can some one help with this one please (factoring trinomials)

Mathematics
1 answer:
Licemer1 [7]4 years ago
5 0
Make it a trinomial by using the FOIL method.
First
Inside
Outside
Last

You might be interested in
The diameter of the base of the cone measures 8 units.
kati45 [8]

Answer:   32\pi cubic units.

Step-by-step explanation:

You can use this formula for calculate the volume of a cone:

V_{cone}=\frac{1}{3}\pi r^2h

Where "r" is the radius and "h" is the height.

You know that the diameter of the base of the cone measures 8 units, then, the radius can be found by dividing the diameter by 2:

r=\frac{8units}{2}\\\\r=4units

Since you already know that height and  the radius, you can substitute them into the formula. Then, the volume of this cone is:

V_{cone}=\frac{1}{3}\pi (4units)^2(6units)

V_{cone}=32\pi \ units^3

8 0
3 years ago
A geometry student wants to draw a rectangle inscribed in the ellipse
IceJOKER [234]
What is the question?
6 0
3 years ago
A construction worker covered a square floor using 172.3 ft^2 of flooring without any overlap. Which
Drupady [299]

Answer:

Step-by-step explanation:

aye I need the answer soomeine helo me out, add my insta;, hy.cxsar

4 0
3 years ago
Carlos looks for bird food to feed Julio, his pet parakeet. He feeds Julio a total of cup of food each day. Julio is fed twice e
aleksandrvk [35]
Well if he feeds him a cup a day and feeds him 2 times a day then you would divide one cup by two which equals half a cup. he feeds julio half a cup each time

3 0
3 years ago
Y=4(-1)+3<br> Linear Equations
rewona [7]

Your equation states y = 4(-1) + 3

Since the parentheses touch the number 4 which means you multiply, we will start with that first.

4 × -1 or 4(-1)  (it means the same thing) would be -4

Now let us combine the equation.

y = -4 + 3

The addition property is included now,

-4 + 3 = -1

Therefore, your answer would be y = -1


Hope this helped! :D

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help Me! WITH THIS HARD PROBLEM
    11·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • Solve the equation for the given replacement set. State the solution set.
    5·1 answer
  • use the general slicing method to find the volume of The solid whose base is the triangle with vertices (0 comma 0 )​, (15 comma
    5·1 answer
  • shirts cost $20 each and ties cost $12 each. write an expression for the cost of s shirts and t ties.
    8·1 answer
  • Write the equation of the line through the given point with the given slope. If possible use slope-intercept form. Simplify comp
    7·1 answer
  • A polling company surveyed 5000 registered voters about which candidate they support in the upcoming election. The results of th
    7·1 answer
  • Solve for x<br><br> 9x + 3 = 21
    15·2 answers
  • A graph of a quadratic function
    12·2 answers
  • HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS MATH PROBLEM!!!
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!