1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karo-lina-s [1.5K]
3 years ago
9

Russell runs 9/10 mile in 5 minutes. At this rate, how many miles can he run in one minute?

Mathematics
1 answer:
miss Akunina [59]3 years ago
7 0
9/50 is the answer I think!

I converted 9/10 to decimal to make it easier for me to solve and got 0.9

I divided 0.9 by 5 and got 0.18

I converted 0.18 to fraction and got 9/50
You might be interested in
The diameter of the bottom of a lamp shade is twice the diameter of the top of the lamp shade. The top of the lamp shade has a 9
GarryVolchara [31]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

The circumference (C) is calculated as

C = πd ← d is the diameter

diameter = 2 × 9 = 18 in ( twice the top diameter ), thus

C = 18π in ← exact value ≈ 56.55 in ( to 2 dec. places )

5 0
3 years ago
Which of the following statements is the best definition of a triptych?
slega [8]
It might be a. A painting on three panels. I am not sure, so don't blame me if I get it wrong.
8 0
3 years ago
Is 2/3 greater than 8/12
likoan [24]
2/3 is exactly the same as 8/12
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dae-Hyun drew a picture of a cruise ship that he saw docked at Port Canaveral. He used the scale shown below.
madreJ [45]

Answer: 592

Step-by-step explanation:

I did the test and i got it right :)

4 0
2 years ago
A cup of raw Arborio rice weighs 7 ounces. One cup will serve 1 people. Arborio rice is purchased in 2-pound boxes for $1.99. Ho
kow [346]

The rice will cost $17.6  for serving 40 people

<h3><u>Solution:</u></h3>

We need to determine the cost of serving 40 people with rice

Arborio rice is purchased in 2-pound boxes for $1.99

The price of 1 pound box will be \frac{\$ 1.99}{2}=\$ 0.995

1 Pound (lb) is equal to 16 ounces (oz)

Therefore, the price of 16 ounces is  $0.995

A cup of raw Arborio rice weighs 7 ounces and it serve 1 people

\begin{array}{l}{\text { The cost per person is } \frac{\$ 0.995}{16} \times 7=\$ 0.44} \\\\ {\text { The cost for serving } 40 \text { people }=\$ 0.44 \times 40=\$ 17.6}\end{array}

Therefore rice will cost $17.6  for serving 40 people

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A conference room can seat a maximum of 85 people. The Principal and two counselors need to meet with the school's juniors to di
    7·1 answer
  • What is the answer to f(0)=(x-3)'2?
    12·1 answer
  • PLEASE HELP!??
    6·2 answers
  • With the given information, write the equation for the line in slope intercept form. (-2, 1) (2, -2)
    5·1 answer
  • basketball players score 19 times in one game he scored a total of 33.2 of each point to point shot in one of each free-throw ho
    9·2 answers
  • A polynomial p has zeros when x = -2, x = 1/3, and x =3.
    8·1 answer
  • Order the numbers from least to greatest 4/8, 0.05, 51% ( please help )
    12·2 answers
  • (8^4 tu^2)(8^7 t^-1)
    8·1 answer
  • #6 Larry works 15.5 days for a total of 131.75 hours. How many hours did he average per day?​
    13·1 answer
  • 6 bags of Skittles cost $3. How much is one bag?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!