1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler79 [48]
3 years ago
9

A(n) ____ is a graphical model of an information system that depicts the logical relationships and interaction among system enti

ties.
Mathematics
1 answer:
AleksandrR [38]3 years ago
6 0
The answer is ERD 
hope this helps

You might be interested in
How to solve 4(a-2)=3(a+4)
Blababa [14]
Use the distributive property.
4a - 8 = 3a + 12
Arrange the like terms.
4a - 3a = 12 + 8
a = 20
That is the answer. <span>☺️</span>✌️
5 0
3 years ago
A drawer is filled with 26 white socks. Justin randomly picks a sock from the drawer. What is the likelihood that the sock will
inna [77]
Not likely at all....in fact, 100% not likely, being that the drawer is only filled with 26 white socks
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kacie has a bag of
MAVERICK [17]

Answer: .

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the solution of the system of equations shown on the graph.
Digiron [165]
The answer for this question is Y=3x+1
8 0
3 years ago
Somebody help me out!!!!!!
spin [16.1K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Root 26

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the sum and classification of 3/10 and square root of 10
    5·1 answer
  • Can someone please help me!!! I really need help
    13·1 answer
  • What is 50g/cm= kg/m
    7·2 answers
  • Choosy Chocolates sold chewy squares and chocolate stars at a ratio of 3 to 8. 45 more chocolate stars were sold than chewy squa
    15·1 answer
  • How do -11.5 and -9.5 compare? Choose the correct symbol.
    10·2 answers
  • Please only respond if you know the answer I have this and more due at 12:59 (ignore the third tab lol)
    10·2 answers
  • A jar of olive oil is priced $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce? If Jan wants to buy 5 jars, how much will she spen
    15·1 answer
  • A hungry math teacher ate 3 steak tacos, 2 chicken tacos, and 5 potato tacos. What is the ratio of chicken tacos to TOTAL tacos
    5·2 answers
  • What is the new 2 x 2 system?
    6·1 answer
  • 10. Mrs. Smith paid $125 to have her hair
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!