1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Monica [59]
3 years ago
13

What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26

Mathematics
1 answer:
Artyom0805 [142]3 years ago
5 0
How you find those is you just divide the rate and what ever answer you get you add a one on the bottom

Example: 1. 4/8
2.4÷8= 2
3. 2/1
You might be interested in
Donny joined a club that costs $40 per month. Is the cost over time a proportional or non-proportional relationship?
Citrus2011 [14]

Answer:

The cost over time is a proportional relationship

Step-by-step explanation:

Proportional relationships are relationships between two variables where their ratios are equivalent. Another way to think about them is that, in a proportional relationship, one variable is always a constant value times the other. That constant is know as the "constant of proportionality"

6 0
3 years ago
If EF=3x-12, FG=4x-15, and EG=29, enter the values of x, EF, and FG.
anzhelika [568]

Answer:

X =8

EF=12

FG=17

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
7.29 divided by 90 is ?
muminat

Answer:

<u>0.081</u>

Step-by-step explanation:

7.29 divided by 90 = <u>0.081</u>

6 0
2 years ago
The two right triangles below are similar what is x the missing side length in triangle DEF
sasho [114]
I think that the answer is C. 10
8 0
2 years ago
You must reverse the inequality sign when solving this inequality: x + 7 &lt; 4
SSSSS [86.1K]

I'm not 100% sure what you want me to do with this but i hope this helps:


x < -3

or if you want me to flip the sign then the solution becomes

x > -3

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the measure of the complement of a 8° angle.
    15·2 answers
  • Is 0.12112111211112 a rational number ?
    12·2 answers
  • -5^2 find the power
    9·2 answers
  • Multiply. Simplify answer. <br> 2*2 1/3
    7·1 answer
  • What is the length of a radius of the circle represented by the equation
    14·1 answer
  • (PLEASE HELP DUE NOW! I DON'T UNDERSTAND!)
    11·1 answer
  • An 8-oz bottle of hair spray costs $4.46. Find the unit price in cents per ounce
    7·1 answer
  • The table shows some points on the graph of a quadratic function Find the vertex form of the quadratic equation that represents
    5·2 answers
  • A hypothesis test was conducted to test whether has been an increase in the proportion of students that attend college right aft
    15·1 answer
  • Help please- Annuities - Find Time of Investment <br> Algebra Two
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!