1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
77julia77
[94]
2 years ago
13
Hello everyone!
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
Ivan
2 years ago
3
0
After 1 year it is worth 108% of its original value
108% = 1.08
so 1.08 x 1000 = $1080
After 2nd year it is worth 92% of that $1080
92% = 0.92
so 0.92 x 1080 = $993.60
Send
You might be interested in
Natasha is observing the growth of a population of bacteria. She started out with 250 bacteria cells. The population of bacteria
maxonik [38]
Y = 250 × 4x ... I think, I might be wrong.
4
0
3 years ago
Read 2 more answers
A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 . What is the unit price per kilogram?
blsea [12.9K]
Answer:
5.05
Step-by-step explanation:
5
0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the values of x and y.
Ipatiy [6.2K]
Value of X and Y is 90 and 26 respectively.
3
0
3 years ago
mark purchased a new motorcycle for $23,000. F the value of the motorcycle decreases by 151 each year, what will it be worth in
HACTEHA [7]
151 * 5 = 755
23,000 - 755 = 22,245
It'll be worth $22,245 in 5 years.
4
0
3 years ago
Find the ordered pair to represent a T in the equation t in the equation t=1/2u-v if u=(-1,4) and v=(3,-2)
Lapatulllka [165]
I’m trying to help my granddaughter people
8
0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
Which set best describes the number(-16)?
7
·
1 answer
Can someone please help me
11
·
2 answers
Find
9
·
1 answer
50³×20=???<br><br><br><br> PLEASE HELP ME FAST WILL GIVE BRAINLIEST
8
·
2 answers
3(4x+10divided by 2+3)
15
·
2 answers
Write 125 as a repeated multiplication 5s. Then write it as a power.
11
·
2 answers
1. Find the value of k.<br> A. 17<br> B. 73<br> C. 118<br> D. 107
6
·
2 answers
What is 20/3 in pounds
10
·
2 answers
How can you decide whether the domain of a function is discrete or continuous? Describe two real-life examples of functions: one
15
·
1 answer
What goes in the boxes ig?
13
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!