1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GrogVix [38]
3 years ago
13

List least to greatest 19/50, 5/12, 0.12

Mathematics
1 answer:
anyanavicka [17]3 years ago
4 0
The answer 0.12, 19/50, 5/12
You might be interested in
Which of the following is NOT a recommended way of writing ratios?
Amanda [17]

Answer:

Do not write ratios like so

2-1

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jerry painted 1/6 of his house on Saturday morning and 3/6 of his house on Monday morning . How much of his house does he have L
Leviafan [203]

Answer:

B-2/6

Step-by-step explanation:

three will subract the one since they all have the same dinominaters where by the answer is B

7 0
3 years ago
Find the area of this regular polygon.<br> Round to the nearest tenth.<br> 8.65 mm<br> [? ]mm2
nadezda [96]

Answer:

Actually it's not polygon. it's a nonagon. With r=8.65mm″, the law of cosines gives us side a:

a=√{b²+c²−2bc×cos40°}

a=√{149.645−149.645cos40°}

Area Nonagon = (9/4)a²cos40°

=9/4[149.645−149.645cos40°]cot20°

=336.70125[1−cos(40°)]cot(20°)

Applying an identity for the cos(40°) does not get us very far…

= 336.70125[1−(cos2(20°)−1)]cot(20°)

= 336.70125[2−cos2(20°)]cot(20°)

= 336.70125[2−(1−sin2(20°))]cot(20°)

= 336.70125[1+sin2(20°)]cos(20°)sin(20°)

= 336.70125[cot(20°)+sin(20°)cos(20°)]mm²

3 0
3 years ago
Four gallons of gas cost $16.80. what is the unit rate?
SashulF [63]
1 gallon is $4.20
16.80/5=4.20
4 0
2 years ago
If using the method of completing the square to solve the quadratic equation
jenyasd209 [6]

You add half of the coefficient of x and square it.

What you do on one side,you must do it on the other.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Given the function f(x) = 5^x, Section A is from x = 0 to x = 1 and Section B is from x = 2 to x = 3. Part A: Find the average r
    9·1 answer
  • What are the answer and steps to a^3 - 3a
    11·1 answer
  • URGENT
    12·1 answer
  • A lunch menu consists of 4 different kinds of sandwiches, 5 different kinds
    10·1 answer
  • Find f(-2) for the function:<br><br> f(x)= 3x^2-1, x&lt;1<br> x+2, x&gt; 1
    13·1 answer
  • The cost, in dollars, of manufacturing x microwaves is 6,000 + 300x dollars. The amount received when selling these x microwaves
    10·1 answer
  • What is the successor of 2,550
    8·1 answer
  • Which one is it please help
    10·2 answers
  • Question is in the image​
    8·1 answer
  • −k+2(−2k−5) simplified
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!