1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrei [34K]
3 years ago
13

Which pair of angles are corresponding angles

Mathematics
2 answers:
Arte-miy333 [17]3 years ago
3 0
Answer is C
<3 and <7
-----------
kotegsom [21]3 years ago
3 0
3 and 7 is the answer
You might be interested in
Find the perimeter of a square with sides that measure (2/3)g centimeters.
BARSIC [14]

Answer:

Perimeter of a SQUARE

4 x s

4 x 2.3 = 9.2 cm

Hence the perimeter of the square is 9.2cm

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Each day, Kyle reads 30 pages of a 450-page book. Write a linear equation to represent the number of pages Kyle has left to read
Natalija [7]

Answer:

y=-30x+450

if she reads 30 pages every day it will take 15 days

6 0
3 years ago
What is the slope of 1.5x+4.5y=18
melomori [17]

Answer:

The x intercept is (12,0)

Step-by-step explanation:

1.5x+4.5y=18  Subtract 1.5 x from both sides of the equation

4.5y=-1.5x+18  Divide both sides of the equation by 4.5

4.5y/4.5=-1.5x/4.5+18/4.5

y=-1/3x+4

The slope is -1/3

The y intercept is (0,4)

To find the x intercept, yet y=0 and solve.

1.5x+4.5y=18

1.5x+4.5(0)=18

1.5x=18  Divide both sides of the equation by 1.5

1.5x/1.5=18/1.5

x=12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factorise fully 9b-3b²
Schach [20]

3b(3-b) is the answer

Step by step explanation : take out the most common factor which is 3b

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does x equal in this linear equation
maw [93]
6x=18 (2x+5) x=6x+15. x-15=6x 5x=15 x=3
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?
    14·2 answers
  • A bakery sells a box of 12 cookies for $10.50 and charges $0.24 for each additional cookie. If Marshall has $20.00 to buy the bo
    12·1 answer
  • Need help getting answer
    13·1 answer
  • Brainiest will be marked for first right answer
    5·1 answer
  • Explain how to write 3 x 3/8 as the product of a whole number and a unit fraction
    13·2 answers
  • 2) A number of adults visiting Zoo Negara is 70 to the nearest 10. The number of children attending
    11·1 answer
  • Question is in picture pls ASAP its due by 8 its 6 will give you brainliest :)))))))
    5·1 answer
  • Guys please, please help!!
    15·2 answers
  • Sec (90 -A) sinA = cot (90-A). tan( 90- A)​
    6·2 answers
  • QUESTION
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!