Answer:
Step-by-step explanation:
The awnser to this problem is +19.20 because since 24 is bigger than 1.25 it goes on the inside of the house and 1.25 goes on the outside because its smaller.
Step-by-step explanation:
The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts. In other words, it is the price of one pound of walnuts.
$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb
Answer:
$8.96
Step-by-step explanation:
To find the total amount, multiply the percentage of the tip (20%) as 0.20 with 7.47
(7.47×0.20=1.494)
Add $1.49 to $7.47
(1.49+7.47=8.96)
And there is your total amount with a 20% tip!
$8.96
Answer:
4
Step-by-step explanation:
2+2 =4
Answer:
rectangular tables
Step-by-step explanation:
x: how many tables
a) 49x/49=800/49
x=16.3
so roughly 16 tables
b) 64x/64=800/64
x= 12.5
so roughly 12(you round to nearest even number when it is .5)
c) Now we will calcuate how many people will fit using the number of fitting capacity
=16 (8)
128
=12(12)
=144
Therefore, the rect tables will fit more people