1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin [286]
3 years ago
11

Find the value of x on this triangle

Mathematics
1 answer:
blondinia [14]3 years ago
6 0
Look at the picture.

ΔABD and ΔBCD are similar, therefore:

\dfrac{y}{5}=\dfrac{11}{y}\ \ \ |\cross\ multiply\\\\y^2=55\to y=\sqrt{55}

Use Pythagorean theorem:

x^2=5^2+(\sqrt{55})^2\\\\x^2=25+55\\\\x^2=80\to x=\sqrt{80}\\\\x=\sqrt{16\cdot5}\\\\x=\sqrt{16}\cdot\sqrt5\\\\\boxed{x=4\sqrt5}

You might be interested in
Algebra 2 please help
damaskus [11]
I believe this is correct:
13 x^3-78x^2-234x

pleasa vote my answer brainliest. thanks!
8 0
3 years ago
Find the slope of the line that contains the following points. e(5,7), f(3,1)
Amanda [17]
Look up online "equation calculator" and it should be the first one to appear, "Symbolab" supper easy way to help you with problems!
3 0
3 years ago
Which relationships describe angles 1 and 2?
NikAS [45]

Supplementary angles.

This is because supplementary angles are two angles that add up to 180 degrees, and these two angles would add up to 180 degrees.

5 0
2 years ago
Juan went out to eat dinner, and the meal cost $60.00. If Juan received an 18% discount, what was the total value of the discoun
DaniilM [7]

Answer:

The total value of the discount was $10.80.

Step-by-step explanation:

Since we are finding the value of the discount, we just need to find 18% of 60.

We can convert 18% into a decimal.

18%=0.18

Multiply.

0.18*60=10.8

The total value of the discount was $10.80.

6 0
4 years ago
Hhheleppppp urgggeenttt
tekilochka [14]
They intercept at (-1,5)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • paper clips are sold in boxes of 1000. each box costs £15.40. ethan orders 5 boxes of paper clips. work out the discount ethan g
    8·2 answers
  • A 10 ounce can of corn cost 1.88 cent what is the unit rate
    11·1 answer
  • Two major automobile manufacturers have produced compact cars with engines of the same size. We are interested in determining wh
    15·1 answer
  • Which of the following statements demonstrates the associative property of multiplication? A. 4. (3x6) = (4 x 3) · 6. B 6x4 = 4x
    11·1 answer
  • Please someone help me answer this
    12·1 answer
  • Which two doesn’t belong? PLEASE HELP!! I will give a thanks!!!
    8·1 answer
  • To the brainly comunity TYSM FOR HELPIN PEOPLE!!!!!
    10·2 answers
  • Follow the directions on the attached picture. Show work step by step
    11·1 answer
  • 10 0 POINTS !!<br><br><br> PLEASE HELP !! ILL GIVE BRAINLIEST TO THE RIGHT ANSWERS.
    12·1 answer
  • Find the domain y=1-7x/8-|3x-15|
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!