The answer is below

multiply both sides by dx

integrate both sides of the diffrential

simplify and integrate to get y alone don't forget to tack on c with your indefinite integral
Too long busy make it shorter
Answer:
$12.15/3
3 games
$4.05
It would cost $4.05 per game.
Step-by-step explanation:
Answer:
80 gummy bears are in 4 servings.
Step-by-step explanation:
2 servings=40 gummy bears
3 servings=60 gummy bears
<u>40</u>+20=<u>60</u>
Add 20 gummy bears for every serving.
5 servings=100 gummy bears
100-20=<u>80 gummy bears are in 4 servings</u>
OR you can also do:
40÷2=20 gummy bears are in each serving
So, 4x20=<u>80 gummy bears are in 4 servings</u>