Answer:
8.4 in by 8.4 in
Step-by-step explanation:
The area of a square is the side length squared.
Let s be the side length:
s^2 = 70
s = \sqrt(70) = 8.4 in
Product = multiply
(6x-y)*(2x-y+2) =
12x^2 -8xy + 12x + y^2 - 2y
0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
The answer is 23.52 the keyword is each so you multiply.
Answer: -6
Step-by-step explanation: