1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zina [86]
3 years ago
7

Which is the correct way to evaluate the expression 48 - (29-17)

Mathematics
2 answers:
Nadusha1986 [10]3 years ago
8 0

Answer:

The correct way to evaluate this expression is my following the order of operations PEMDAS

P=Paranthesis

E=Exponents

M/D=multiply/divide

A/S=add/subtract

The first step in 48-(29-17) is to do what's inside the paranthesis

48-12 (29-17=12)

Then you would subtract 48-12

48-12=36

Your final answer is

36

Hope this helps ;)

Karolina [17]3 years ago
8 0

first step: 48-(12)

second step: 48-12= 36

You might be interested in
How long will it take 680 dollars to earn 102 dollars in simple interest at an annual interest rate of 3%? Show your work in an
jenyasd209 [6]
Simple interest is where 3% of the original value is added on each year

goal number = $102

original number = $680
3% of $680 can be found by getting 1% and multiplying by 3
100% = original number = $680
100% / 100 = 1% so $680 / 100 = $6.80 = 1%
3% = $6.80 * 3 = $20.40

so each year the money rises by $20.40

to find out how many years it would take to get to $102:
$102 / $20.40 = 5 years


5 0
2 years ago
A pair of shoes cost $75. This is $35 less than the cost of a pair of jeans write and solve an equation,Using n for the variable
Vesnalui [34]

Answer:

n=75 pair of shoes

n-75=35 equation

n=35+75=110

cost of jeans=110

3 0
2 years ago
paden payes $2.10 for 5 1/2 pounds of bananas. Alyssa pays $3.25 for 6 1/2 of bananas. Which is the better buy
Kazeer [188]
$2.10 for 5 1/2 lbs.
4 0
2 years ago
What is this simplified? Please help
Naya [18.7K]

Answer:

The end result is -1/(x + 1)

Step-by-step explanation:

In order to find the answer to this, we first need to factor the denominator. Since it is a quadratic, we try to find number that multiply to the last term (8) and add to the middle term (9). In this case, the numbers 8 and 1 would work. This allows us to use those numbers in parenthesis along with x as a fully factored form.

x^2 + 9x + 8 = (x + 1)(x + 8)

Now that we have this factored we can take the original equation and factor a -1 out of the top.

(-1)(x + 8)/(x + 1)(x + 8)

Since there is an (x + 8) on the top and bottom, we can cancel those.

-1/(x + 1)

6 0
3 years ago
Mary​'s car will go 261 miles on 14.5 gallons of gasoline in highway driving.
suter [353]

Answer:

a) 91 1/6 gallons

b) 2502 miles

Step-by-step explanation:

You are given a number of miles and a number of gallons for the car. The ratio of these numbers is ...

  (261 mi)/(14.5 gal) = 18 mi/gal

We presume this value is constant for this car. Then the questions can be answered by forming and solving a proportion:

a) 1641 miles/(gallons) = 18 mi/(1 gal)

Multiplying by gallons and dividing by 18 mi/gal, we get

  1641/18 gal = (gallons) = 91 1/6 gal

It will take 91 1/6 gallons of gasoline for Mary to drive to her friend's house.

___

b) Same deal, but the miles are unknown.

  (miles)/(139 gal) = (18 mi)/(1 gal)

Multiplying by 139 gal gives ...

  (18 mi)·139 = (miles) = 2502 mi

139 gallons of gasoline will let Mary drive 2502 miles.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Guys what is the perfect square
    8·2 answers
  • The outboard engine on Steve's boat uses a fuel-to-oil mixture in a 50:1 ratio. If Steve puts 2.5 gallons of fuel in the tank, h
    7·1 answer
  • A car rental agency advertised renting a car for $ 26.95 per day and $ 0.28 per mile. if brad rents this car for 4 ​days, how ma
    9·2 answers
  • When a math problem say twice as the amount what operation is that
    12·1 answer
  • In the summer, you charge people $10 for going to their house to mow lawns, then $6 for every hour you mow. If you make $34 one
    9·1 answer
  • Simplify (3x-8)+(2x+5)-(4x-8)
    14·1 answer
  • 1. You decide to invest $100,000 in a program that is guarabteed to grow by 2.5% for each of the next 5 years. At the end of the
    7·1 answer
  • The scale of a map is 0.5:20mi.find the actual distance cocorresponding to each map distance.
    13·1 answer
  • What is the correct answer?
    5·1 answer
  • I can't figure out the answer
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!