1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dominik [7]
3 years ago
5

The coordinate plane below represents a city. Points A through F are schools in the city.

Mathematics
1 answer:
Nutka1998 [239]3 years ago
4 0
PART A: The equation I used is y<span>≥-1x+4. The line will be graphed going diagonally from the second quadrant to the fourth quadrant and shaded above the line.

PART B: Plug in the coordinates for point C and F into the equation from PART A and solve them to make sure the statements are true. You should end up with 2</span>≥2 for point C and 4<span>≥1 for point F.

PART C: First graph the equation and then shade below the line. Next, identify all the points in the shaded area. 

I hope this helps you! I have provided pictures of both equations for reference. The first picture is for PART A and PART B. The second picture is for PART C. Let me know if I'm correct :)</span>

You might be interested in
Divide 2/7÷1/3 what is the answer I need help please help me
d1i1m1o1n [39]

Answer: 0.85714285714

Step-by-step explanation:

I just googled it so yeah

7 0
3 years ago
In a study of 225 adults, the mean heart rate was 72 beats per minute. Assume the population of heart rates is known to be appro
Aleonysh [2.5K]
<span> The lower and upper bounds of the confidence intervals must be equally distanced from the mean 
so it will be
</span><span>70.9 - 73.1 
</span>hope it helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
T/2 + 3 = 5 (solve for t)
Mashutka [201]

Answer:

t = 4

Step-by-step explanation:

Given

\frac{t}{2} + 3 = 5 ( subtract 3 from both sides )

\frac{t}{2} = 2

Multiply both sides by 2 to clear the fraction

t = 2 × 2 = 4

7 0
4 years ago
What is 23 percent turned into a decimal
svetoff [14.1K]

Answer:

0.23

Step-by-step explanation:

you divide the percent by 100 I think

3 0
3 years ago
Calculate the unit cost per Kg if it costs $16.99 for 454 g package of cooked shrimp.
goblinko [34]

Answer:

$37.42 / kg

Step-by-step explanation:

Divide 16.99 by 454 to get the unit cost per gram. This equals 0.037422907…

Take this number and multiply it by 1000, while rounding it to the nearest hundredth after.

This equals about $37.42 / kg.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • How to do math in summer school
    9·1 answer
  • Help I can't figure this out
    6·1 answer
  • ADC is drawn by reflecting ABC across . If AC = 4 units, what is the area of ADC?
    11·2 answers
  • Find (8x+6)−(7x+9).<br> (8x+6)−(7x+9)=
    10·2 answers
  • Roberta has $4.00 in dimes and quarters. She has 5 more dimes than quarters. Write a system of equations that you could use to f
    8·1 answer
  • A car travel 320 miles on 10 gallons of gasoline right the unit rate for the miles per gallon
    8·2 answers
  • Simplify the expression. Write the answer using scientific notation. (5 x 10^7) (6 x 10^4)
    10·1 answer
  • There are exclusions that make the expression
    5·2 answers
  • Maya can run 18 miles in 3 hours, and she can bike 18 miles in 2 hours.
    5·1 answer
  • "The majority of U.S. car owners still buy American cars."
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!