Answer:
Each knight will 4.8 hrs spend on guard in one day
Step-by-step explanation:
A castle has to be guarded 24 hours a day 5 knights are ordered to split each day's guard duty equally
Each knights has to guard equally l.e for equal time .
That means 24 hours time has to be equally divided among the 5 knights
= 24 / 5 = 4.8
Each knight will spend on guard in one day = 4.8 hrs
Answer:
Step-by-step explanation:
The first choice is correct
The rate is 20 per dog, thus we get the equation:
c= 20d
However the first dog is free, so the equation becomes
c = 20(d - 1)
And he also has a walking fee of 85 dollars and thus the equation becomes
c= 85 + 20(d-1)
Answer:
<h2><u>Toothpaste</u></h2>
Smiles = $0.215 per ounce
Tartar Free = $0.2075 per ounce
Bright = $0.19875 per ounce
I will buy Bright because it is the cheapest.
<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>
Bronze Smart = $0.23625 per ounce
Ray Block = $0.25 per ounce
Healthy Glow = $0.3725 per ounce
I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.
<h2><u>Deodorant</u></h2>
Fresh = $0.29875 per ounce
Clean Scent = $0.259 per ounce
Spring = $0.24833333333 per ounce
I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.
Step-by-step explanation:
divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce
Have a nice day! :-)
You would begin by choosing which trigonometric function to use.
In this case, you would use sine.
Sine is opposite over hypotenuse.
Opposite of the 35 degree angle is 18, and you want to find the hypotenuse which is x.
sin(35) =

(multiply x to both sides)
x sin(35) = 18 (divide sin(35) to both sides)
x = 31.38204...
So, therefore
x = 31.38. I don't know what decimal point you're supposed to round to, so I'm gonna guess the hundredths place. :)
Answer:
y < -6x/5 + 2/5
Step-by-step explanation:
Hope this helps have a good day