1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
viva [34]
3 years ago
14

3. Simplify log3 20 - log3 5

Mathematics
1 answer:
aalyn [17]3 years ago
5 0
\log_320-\log_35=\log_3\dfrac{20}{5}=\log_34
You might be interested in
Uma wants to buy a video game system for $400. She has $50 and is saving $25 each week. Solve the equation 25w + 50 = 400 to fin
pav-90 [236]

Answer:

14 weeks

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.20. If Ayden spent $2.80 on oranges, how many did he buy?
aleksley [76]

Answer:

4 oranges.

Step-by-step explanation:

First, you find the unit rate of cost per orange, which is $0.70, then divide that by $2.80.

5 0
3 years ago
I WILL GIVE OUT BRAINELIST Quadratic functions g(x) and h(x) are graphed on the same coordinate grid. The vertex of the graph of
Soloha48 [4]

Answer:

  h(x)=(x-12)2 and g(x)=2

7 0
3 years ago
3<br> 5<br> y = mx + c<br> Find the value of y when m= -2, r = -7 and c= -3.
mario62 [17]

Answer:

<u>This assume the equation is 35y = mx + c, and that r is meant to be x.</u>

Step-by-step explanation:

35y = mx + c

35y = -2(-7) - 3

35y = 14 - 3

35y = 11

y = (11/35)

Please check the formatting of your question.

6 0
2 years ago
G(n) = n + 3<br> f(n) = n + 1<br> Find (g•f)(-4)
malfutka [58]
He did this to this 64
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose that the distribution of IQ's of North Catalina State University's students can be approximated by a normal model with m
    5·1 answer
  • Help,Cause homework is hard :/
    10·1 answer
  • Asap pplllzzz help asap
    5·1 answer
  • Mr. Nicolas is putting up strings of blue and white lights for the holidays. The ratio of blue to white lights is 5 to 6. If he
    10·1 answer
  • Which equation represents the following word problem?
    5·2 answers
  • Is 3x+4y-7 an algebraic expression?
    10·2 answers
  • A website offers free shipping to customers who order at least $75 dollars worth of merchandise. Della is ordering 2 flashlights
    12·2 answers
  • 14, -12 translated 6 units to the<br> left
    5·1 answer
  • I need this please help me
    12·1 answer
  • Find the radius of convergence R, then determine the interval of convergence
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!