1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RSB [31]
3 years ago
12

2 (x + 8) > 18 + x -4 need this really soon

Mathematics
2 answers:
Phoenix [80]3 years ago
7 0

Hey there!

<h3>ANSWER: x>-2</h3><h3>EXPLANATION:</h3>

2(x+8)>18+x-4

In our first step, we will need to simplify the inequality.

2x+16>x+14

Now we have to subtract x from both sides of the inequality.

2x+16-x>x+14-x=x+16>14\\x+16>14

In our last step, we will need to subtract 16 from both sides of the inequality.

x+16-16>14-16=x>-2\\x>-2\text{(ANSWER)}

Hope this helps!

\text{Please rate this answer and press the thank button!}\\\text{-TestedHyperr}

alukav5142 [94]3 years ago
6 0

\text {Hey! To solve this problem you must...}

\text {Simplify the Equation:}

\text {Multiply (x+8) by 2.}

\text {x becomes 2x. 8 becomes 16}

2x+16>x+14 \text { will be your answer once you simplify it.}

\text {The Next Step is to Subtract x:}

\text {Q: Why Subtract x instead of adding x?}

\text {A: We need x to cancel out. So x-x will cancel out each other.}

\text {Note: In equations like these x-x is another way of saying 1-1.}

2x+16-x>x+14-x\\x+16>14 \text { would be your answer once you subtract x.}

\text {The Final Step is to Subtract 16.}

\text {Note: Subtracting 16 will cancel out 16-16 and just leave x by itself.} \text {That's what we are working towards.}

x+16-16>14-16\\x>-2 \text { would be your final answer.}

\text {Best of Luck!}

\text {-LimitedX}

You might be interested in
What is the solution to this equation?
Aleks04 [339]

b) -4

- 8x +4 =36

First, we subtract 4 from 36 to get 32

36-4=32

-8x=32

Since a negative times a negative equals a positive, then the answer has to be negative because 36 is positive.

32 divided by 8 = 4

B) -4

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
9^a-5 = 12<br><br> pls answer
xenn [34]

Answer:

a=1.29 approx

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Order from least to greatest 1/5 1/2 and 1/3
Sedaia [141]

Step-by-step explanation:

recommended is to convert to decimal

1/5 is 0.2

1/2 is 0.5

1/3 is 0.33

Order is 1/5, 1/3, 1/2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gavin plans to mix a batch of tangerine paint. He expects to have a total of 5 3/10 ounces of paint after he mixes the amounts o
SVEN [57.7K]
Tangerine is simply color orange, which is an addition of red and yellow colors. To analyze if the portions written below are reasonable, the given sum must equal to the sum of the individual red and yellow parts.

Total Red + Total Yellow = 5(3/10)
3(9/10) + 2(3/8) ? 5(3/10
3.45 ? 1.5
3.45 ≠ 1.5

<em>Since they are not equal, then it means the portions are unreasonable.</em>
3 0
3 years ago
−3x − 8y = 20 −5x + y = 19 solved by substitution
beks73 [17]

Delete as this is the wrong answer. Made a typo in the answer.

Answer:

x = \frac{-212}{3}

y = 24

Step-by-step explanation:

-3x - 8y = 20  .... (1)

-5x + y = 19   .... (2)

What we can do is take the (2) equation

-5x + y = 19

and solve for y by adding 5x to both sides

y = 24

now that we have y we substitute it in for y in equation (1)

-3x - 8(24) = 20

-3x - 192 = 20

we want to solve for x so we need to get its self.

add 192 to both sides

-3x = 212

now we divide both sides by -3. It's going to be a fraction.

x = \frac{-212}{3}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What would the coordinates of the points be now ?
    5·1 answer
  • Someone help me please
    12·1 answer
  • Zoey took 2.5 hours to bike the 60 km from her house to the beach. It took her 3.5 hours to bike the same distance back to her h
    13·1 answer
  • An isosceles triangle with a 35 angle and an 110 angle
    14·1 answer
  • A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?
    10·1 answer
  • Where would (0.5,2) be potted ? Please answer this !!
    5·2 answers
  • Factorize the following with step by step explaination. I will appreciate it
    8·2 answers
  • The ratio of chocolate to caramel in the candy jar is 4:1. If there are 15 caramels in the candy
    6·2 answers
  • Alrighty, last question guys! Someone, smarter than me can help, right? 50 points, sheesh i'm gonna be poor by the time i'm done
    9·2 answers
  • The cube root of the difference of a number and 2
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!