1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
weeeeeb [17]
3 years ago
5

A sandwich costs $0.75 more than a container of milk. A customer buys 4 sandwiches and 4 containers of milk. The customer pays $

7.00. What is the cost of a sandwich?
Mathematics
2 answers:
Iteru [2.4K]3 years ago
8 0
Let x be the cost of a sandwich

7 = 4x + 4 (x-0.75)
7 = 4x + 4x - 3
10 = 8x
8x = 10
x = 10/8
x = 1.25
A sandwich is $1.25
BigorU [14]3 years ago
7 0

Answer : The cost of sandwich is, $1.25

Step-by-step explanation :

Let the cost of sandwich be 'x' and the cost of container of milk be, 'y'

A sandwich costs $0.75 more than a container of milk. The equation will be:

x=0.75+y       .............(1)

A customer buys 4 sandwiches and 4 containers of milk. The customer pays $7.00. The equation will be:

4x+4y=7.00     ..............(2)

Now substitute the value of 'x' from equation 1 to equation 2, we get the value  of 'y'.

4x+4y=7.00

4(0.75+y)+4y=7.00

3+4y+4y=7.00

3+8y=7.00

8y=7.00-3

8y=4.00

y=\frac{4.00}{8}

y=0.5

Now put the value of 'y' in equation 1, we get the value of 'x'.

x=0.75+y

x=0.75+0.5

x=1.25

The cost of sandwich = x = $1.25

The cost of container of milk = y = $0.5

Thus, the cost of sandwich is, $1.25

You might be interested in
What is .4% as a fraction or mixed number in simplest form
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: 2/5%

Step-by-step explanation: First, convert 0.4 into 4/10. Then, divide the numerator and the denominator by 2. You should get 2/5, which can’t be simplified any more. Voila!

8 0
2 years ago
Which of the following equations is for a cotangent function having a period of pi/2
ziro4ka [17]

Answer:

C............,........

5 0
2 years ago
A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the ques
Korvikt [17]
<span>Apples cost $3.50/5 = $0.70 per pound.</span>
6 0
3 years ago
There are 9 tennis balls in 3 cans.
ki77a [65]
Lol just took the quiz your answer will be 3/1
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Don placed a ladder against the side of his
Luda [366]

Answer:

19.5^2 + x^2 = 20^2

Step-by-step explanation:

You would use the pythagorean theorem to find the missing side length

7 0
2 years ago
Other questions:
  • An egg is dropped from a height of 90 ft. If acceleration due to gravity is –16 ft/s2 and initial velocity is 0 ft/s, approximat
    15·2 answers
  • Help plz!! i am stuck and confused plz help!!
    15·1 answer
  • Given: l | | m <br> <br>m∠4 = 105° and m∠6 = 50°. <br><br>m∠2 = <br> <br> 50°<br> 55°<br> 75°
    11·1 answer
  • What fraction is equal to 0.06
    11·1 answer
  • Need help a s a p HURRYYYYY
    6·1 answer
  • Y’all. I need you to help me
    10·1 answer
  • Ken bought a 37.5-pound bag of grass fertilizer. He used 1 2 of the bag for his backyard and 1 4 of the bag for his front yard.
    8·1 answer
  • Perry was going to sell all of his stamp collection to buy a video game. After selling half of them he changed his mind. He then
    11·1 answer
  • Can someone please show the work when doing this !
    6·1 answer
  • This isnt about math but. Why do some people keep talking about fairys and using this emoji ‍♀️
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!