Answer:
B is the answer
Cost of each egg= 1.80/12=$0.15
Step-by-step explanation:
Answer:
17 feet
Step-by-step explanation:
Since a square has 4 sides, you have to do 68 / 4 to find one of the sides.
68/4 = 17
And to check, if you add up all sides...
17+17+17+17 = 68
A proper fraction is a fraction less than one, with the numerator less than the denominator so 1/2 is your answer
-3x+13=16
Move +13 to the other side. Sign changes from +13 to -13.
-3x+13-13=16-13
-3x=16-13
-3x=3
Divide by -3 for both sides.
-3/-3x=3/-3
Cross out -3 and -3, divide by -3, then becomes 1*1*x=x
x=-1
Answer: x=-1
Is this what you're looking for?