Answer:
29.135
Step-by-step explanation:
Hi!
<u>Given these two equations:</u>


We want to solve using the substitution method. Knowing that x is equal to y + 8, we can simply plug in 'y + 8' in for x in the second equation, like so:

Combine like terms on both sides:

Subtract y from both sides:

Subtract 8 from both sides:

Now, we can simply plug the y value in to the first equation, and solve for x:

Simplify:

<h3>
Therefore, x is equal to 12 and y is equal to 4.</h3>
<u>Learn more about the substitution (and also elimination!) method here:</u>
brainly.com/question/14619835
The answer is -1/4.
Hope this helps
First calculate the price of one pound of apples
24/5
= $4.80
Then multiply it by 6
6 x 4.80
Your price is $28.80
Answer:
10
Step-by-step explanation:
the range is the difference between the biggest and the smallest number
55-45=10