1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skad [1K]
3 years ago
5

Solve each division problem

Mathematics
1 answer:
bixtya [17]3 years ago
3 0
What are the divisions problema/problems
You might be interested in
Lee drove 420 miles and used 15 gallons pf gasoline.How many miles did Lee's car travel per gallon of gasoline?
kondor19780726 [428]
Divide the two numbers. The equation is 420/15=28. So Lee would get 28 miles per gallon of gasoline. I hope this helps!
3 0
4 years ago
Joshua’s computer loan statement said he would pay $1,244.34 in simple interest for a three-year loan at 12.4%. How much did Jos
rusak2 [61]

Answer: Josh borrowed $ 876  to buy the computer.

Step-by-step explanation:

Formula for simple interest : I = Prt

, where P = principal amount

r= rate of interest ( in decimal)

t=time (in years)

Total amount with simple interest to pay : A = P+I

⇒ A = P +Prt

⇒ A = P(1 +rt)         (i)

As per given , A = $1,244.34

r= 12.4% = 0.124

t= 3 years

Now, put these values in (i) , we get

1244.34=P(1+0.124)^3\\\\\Rightarrow\ 1244.34=P(1.124)^3\\\\\Rightarrow\ 1244.34=P(1.420034624)\\\\\Rightarrow\ P=\dfrac{1244.34}{1.420034624}\\\\\Rightarrow\ P=876.27

Hence, Josh borrowed $ 876  to buy the computer.

4 0
3 years ago
Round 15.186 the 1 is underlined.
taurus [48]
15.2 Is the answer...Hope this helps
4 0
3 years ago
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE CAN YOU FIGURE OUT WHERE I PUT 4 PI ON THE NUMBER LINE
a_sh-v [17]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

Pi is approximately 3.14

4*3.14 =12.56

So about halfway between 12 and 13

4 0
3 years ago
A school baseball team earned $3416.90 from selling 5716 tickets to their game. If grandstand tickets sold for 65 cents each and
horsena [70]

Answer:

1194 bleacher tickets

Step-by-step explanation:

If all were grandstand tickets, revenue would be 0.65*5716 = 3715.40. It was actually 298.50 less than that. Each bleacher ticket sold drops the revenue by .25, so there were 298.50/.25 = 1194 bleacher tickets sold.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Does 1/2+1/8 = to 3/4
    11·2 answers
  • Suppose that circles A and B have a central angle measuring 100°. Additionally, the measure of the sector for circle A is 10π m2
    6·2 answers
  • Can someone please tell me if i am right?
    10·1 answer
  • If 15 pen cost $3.90, which equation would help determine the cost of 6 pens?
    8·1 answer
  • I wanna finish this hw but I don't know how to do it pls teach me
    5·2 answers
  • The length of a rectangle is 4 meters less than twice it's width. the area of the rectangle 70 find the dimensions of the rectan
    5·1 answer
  • A ball is thrown straight up into the air. The height of the ball t seconds after it is thrown is modeled by the equation h(t) =
    13·1 answer
  • A 24-ounce can of tomato sauce costs $3.60. What is the cost per ounces?
    9·1 answer
  • Solve for x: −3|x + 7| = −12
    14·1 answer
  • What is a limit in calculation.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!