First of all lets find the area of the rectangle.
13 ft × 12 ft = 156 square feet.
Now lets find the price which is $8 / square foot. Using proportions we get:
$8/sq ft × 156 sq ft. Simplifying we get
$8 × 156 = $1248.
The wallpaper will cost $1248
Answer:
1/2 and 1/6
Step-by-step explanation:
Answer:
True.
Step-by-step explanation:
Remember the vertical line test. Anywhere on that graph, you can draw a vertical line, and it will not touch the function two times. Because of this, it is true.
X=$20/$4
x=5 gallons
x is the amount of gallons.
1 gallon=32 miles
5 gallons=160 miles
Margie can drive 160 miles on $20 of gas
Answer:
They will buy 4 hotdogs and 3 drinks
Step-by-step explanation: