1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
eduard
3 years ago
7

Freddy owns a lot measuring 80 ft. x 120 ft. The city puts in a new street on the front and the side of his house and assesses h

im 6 cents per square foot based on the area of this lot. His costs are ______.
Mathematics
1 answer:
MatroZZZ [7]3 years ago
4 0

Answer:

His costs are $ 596

Step-by-step explanation:

Given,

The measurements of the lot = 80 ft. x 120 ft,

So, the area of the lot = 80 x 120

                                     = 9600 ft².

Since, the charges per square feet = 6 cents

Thus,

The total charges for the lot

= area in square ft × cost per square ft

= 9600 × 6      

= 59600 cents  

= 596 dollars    ( ∵ 100 cents = 1 dollar )

Hence, his costs are <u>$ 596</u>

You might be interested in
PLS I NEED HELP!!! What is the equivalent Celsius temperature to 120 degrees Fahrenheit? Rearrange and use the formula F = (9/5)
Murrr4er [49]

Answer:

49.8 degrees celcius

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
6840 customers in 45 days
Leona [35]
The answer to the question

3 0
3 years ago
the volleyball team needs new uniforms. the students plan to sell plush toy Eagles ( the school mascot) for $5 each. The student
sammy [17]

Answer:

Company C

Step-by-step explanation:

You divide the amount of money it all costs to the number of plushies they are selling it for.

A: 34.08/12 = $2.84 each

B: 42.90/15 = $2.86 each

C: 50.58/18 = $2.81 each

So C has the least amount of money spent for a greater amount of plushies so C would be the Best Buy.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
You owe $1,568.00 on a credit card with a limit of $2,200.00 at an interest rate of 11.3% APR. You pay $300.00/month until it is
Alika [10]

Answer: the awnser is c, if it is not, that would be weard bc i just did this one


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
For the point P (-17,25) and Q(-10,30), fins the distance d(P,Q) and the coordinates of the midpoint M of the segment PQ.
Nonamiya [84]

Answer:

Distance = 8.6

M = (-13.5,27.5)

Step-by-step explanation:

Distance = \sqrt{(x_{2 }- x_{1 })^2 + (y_{2 }- y_{1 })^2

= \sqrt{(-10_ }- (-17)_{ })^2 + (30_{ }- 25_{ })^2

= \sqrt{(-10_{ }+ 17_{ })^2 + 5^2_

= \sqrt{7^2+5^2}

= \sqrt{49+25}

= \sqrt{74}

= 8.6

Midpoint = (\frac{x_{2}+x_{1}}{2};\frac{y_{2}+y_{1}}{2})

= (-10+(-17)) ÷ 2 ; (30+25) ÷ 2

= -27 ÷2 ; 55 ÷ 2

= -13.5, 27.5

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Radius of x^2+y^2=25
    10·2 answers
  • An apartment building contains 12 units consisting ot one and two bedroom apartments that rent for $360 and $450 per month, resp
    8·2 answers
  • Thompson Alberts purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price per pencil rounded to the nearest tenth of a c
    5·2 answers
  • Mary needs 45 craft sticks to build a model for her science project. If the craft sticks cost 10 cents each, how much will 45 cr
    7·1 answer
  • A store manager orders T-shirts that 15 out of every 35 or medium. How many medium T-shirts would you expect to find when there
    9·1 answer
  • Toko follows a budget to buy supplies to paint his room. He spends 1/2 of his budget on a roller, a tray, and tape. He spends $1
    12·1 answer
  • Please help you get alot of points
    12·2 answers
  • Name two coordinates that are on the line: <img src="https://tex.z-dn.net/?f=y%20%3D%2012" id="TexFormula1" title="y = 12" alt="
    14·1 answer
  • Pls help I need a lot ive failed this 3 times I can't fail again ahhh please help​
    10·1 answer
  • In the song, 7 pounds, 5 ounces was the median weight of the students at birth. Which of these is correct?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!