1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trapecia [35]
3 years ago
7

Petra jogs 4 miles in 36 minutes. At this rate, how long would it take her to jog 10 miles?

Mathematics
2 answers:
Nataly [62]3 years ago
7 0
90 minutes or 1 hour and 30 minutes.

Hope this helps, 

kwrob
DerKrebs [107]3 years ago
3 0
It would take her 90min or 1h and 30min to jog 10 miles.
Hope This Helps!
You might be interested in
from a group of 7 people, you randomly select 2 of them. what is the probability that they are the 2 of the oldest people in the
spayn [35]

Answer:

1/21

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A bag contains 5 red balls. What is the probability that you draw a red ball out of the bag?
alex41 [277]
It is 100% because there is only 5 red balls.
The math:

(5/5) x 100%
1 x 100%
= 100%

hope this helps :)



4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a local club sells candles for a fundraiser. a set of 6 candles sells for $18.00. what is the cost per candle?
Tcecarenko [31]

$18.00 divided by 6

18/6 = 3

each candle costs $3.00

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alex was thinking of a number. Alex halves the number and gets an answer of 25.3. Form an equation with
likoan [24]

Answer:

1/2x = 25.3

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the polynomial function of lowest degree with lead coefficient 1 and roots i, –2, and 2?
elena-s [515]

Answer:

I DONT UNDERSTAD THIS BUT IF YOU HAVE ANOTHER THING I CAN HELP YOU LET ME KNOW

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Four servings of yogurt have 12 grams of protein. What is the number of grams of protein per serving?
    11·2 answers
  • Medal and Fan! Estimate an 18% tip for a $63.50 meal.
    14·2 answers
  • A swimming pool has an average depth of 1.6 m. It is 50 m long and 30 m wide. What is the volume?
    14·1 answer
  • Which function represents the cost of a pizza with n Toppings
    15·2 answers
  • Solve for x
    7·1 answer
  • I’m really confused. Please help 。゚(゚´ω`゚)゚。
    5·1 answer
  • Challenge You buy 3.18 pounds of apples, 1.25 pounds of peaches, and 1.76 pounds of pears.
    12·1 answer
  • A student estimated the sum
    10·2 answers
  • A concession stand uses 1/48 of a package of lemonade mix to make 1/6 gallons of lemonade.
    15·2 answers
  • HELP HELP HELP<br> HELP HELP HELP<br> HELP HELP HELP
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!