1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lakkis [162]
3 years ago
13

The shipping fee is 3.5% of the cost of the items. If the shipping fee is $15.00, the cost of the items is:

Mathematics
1 answer:
MariettaO [177]3 years ago
6 0

Answer:

105

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve: f(x)=2x^2+10x+12 using the Quadratic Formula, show work.<br> Will mark brainiest
Archy [21]
F(x)=2+10+-12 using the
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
12/21 in its simplest form
UNO [17]
12/21 in its simplest form is 4/7.

To find this out we need to divide the numerator and denominator by the GCF of 12 and 21 which is 3.

12/21

12 ÷ 3 = 4
21 ÷ 3 = 7
4/7

12/21 in its simplest form is 4/7.

12/21 = 4/7
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3x+2y=4<br> 8x-3y=-6 solving systems of equations by substitution
Over [174]

Answer:

x=0, y=2. (0, 2).

Step-by-step explanation:

3x+2y=4

8x-3y=-6

---------------

3(3x+2y)=3(4)

2(8x-3y)=2(-6)

-----------------------

9x+6y=12

16x-6y=-12

----------------

25x=0

x=0/25

x=0

3(0)+2y=4

0+2y=4

2y=4-0

2y=4

y=4/2

y=2

6 0
3 years ago
What is the growth factor of the following example? Assume time is measured in the units given.
My name is Ann [436]

Answer:

B. 0.20 per century

Step-by-step explanation:

I calculated it logically

8 0
3 years ago
Plz help I’m bad at math
Gwar [14]

Answer:

Branliest appreciated

3. x = 14 degrees

4. x = 17.5 degrees

Step-by-step explanation:

SO, The first question:

6x - 21 = 105

6x = 105 -21

6x = 84

x = 14

SO, The second question:

55 + 85 = 8x

140 = 8x

17.5 = x

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Max's mix mixing oil and gas for his moped to use is 3.75 L of gas in 1.5 L of oil how many liters of gas are used per liter of
    8·1 answer
  • Can somebody please help me
    14·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • Look at the diagram and the following information to find the value of x.
    5·1 answer
  • Please help me estimate the answer of 7987 divided by 39
    15·1 answer
  • Hi, I need some help on this question
    5·1 answer
  • Henry is 70 inches tall Aaron is 6feey 2inches tall how much taller is Aaron than Henry
    7·1 answer
  • Find the variable for number 7.
    5·2 answers
  • PLS help will give brainly points thank you
    11·2 answers
  • What is -2 + 7x = 12
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!