1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrMuchimi
3 years ago
9

What is the y-intercept of the function, represented by the table of values below? PLEASE NEED HELP ASAP!!

Mathematics
1 answer:
Arte-miy333 [17]3 years ago
6 0
Its D.
First you find the slope which is (picking any points)
y2-y1/x2-x1

0-4/2-1....slope is -4

using the 
y = mx+b plug in points
0 = -4(2) + b
0 = -8 +b
b = 8

You might be interested in
PLEASE if u see this stop to help
ale4655 [162]

Answer:

no you

Step-by-step explanation:!!!!!!

5 0
2 years ago
Find the unit rate.<br> $11.40 for 6 gallons
OverLord2011 [107]

Answer:

$ 1.90 for 1 Gallon

Step-by-step explanation:

11.40/6 = 1.90

another way you can show the answer is: $1.90/1 Gal.

3 0
2 years ago
Write 800+60+4 in standard form
NNADVOKAT [17]
864=800+60+4 800 in the hundreds place 60 in the tens place and 4 in the ones place

5 0
3 years ago
Plssss helpppp ASAPP<br> will mark BRAINLIEST!!!
ra1l [238]

Answer:

4th and 5th option

Step-by-step explanation:

you can easily add eqn 1 and 2 to get rid of the y term for 4th option and get rid of x term by addition as well for the 5th option

this is a topic on simultaneous equation. If you wish to explore more into this topic you can give me a follow on Instagram (learntionary) I'll be posting the notes for this topic and some other tips :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tell weather the given value is a solution of the inequality
natta225 [31]
Yes, 8 is a solution

r - 3 ≤ 9; r  = 8

plug in 8 to r

(8) - 3 ≤ 9
5 ≤ 9 (true)

hope this helps
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The material used to make a storage box costs $1.25 per square foot. The boxes have the same volume. How much does a company sav
    15·1 answer
  • Edwina measured the length of this swimming pool by drawing similar triangles as shown. What is the best estimate of p, the leng
    8·2 answers
  • How to find the median of 2-2-3-4-4-5-7-7
    6·2 answers
  • Line M passes through points (2,-5) and (4, -3). Line N passes through points (-4, -8) and (-6,-6). Are lines M and N perpendicu
    7·1 answer
  • How do you find the limit of (2+x)^3 -8/x as the limit approaches 0? Please explain how you did it.​
    13·1 answer
  • Whats the least common denominator of 2/5 1/2 and 3/4?​
    14·1 answer
  • Finish your work.<br> Do it for him
    7·1 answer
  • john is saving to buy a television that costs $1,250 john currently has $200 saved he plans to save an additional $50 per week h
    5·2 answers
  • What is equivalent to (73)–2
    12·2 answers
  • Based on the pattern, which power of 10 would have a value of StartFraction 1 Over 1,000,000 EndFraction?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!