1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sholpan [36]
3 years ago
14

4x < 16 or 12x > 144

Mathematics
1 answer:
Leviafan [203]3 years ago
4 0
4x < 16\ or\ 12x > 144\\\\x < 16:4\ or\ x > 144:12\\\\x < 4\ or\ x > 12\\\\x\in(-\infty;\ 4)\ \cup\ (12;\ \infty)
You might be interested in
Rewrite this as a simplified fraction;<br> 0.7...=?
d1i1m1o1n [39]

Answer:

0.7777..... is 7/9

Step-by-step explanation:

use the calculator to solve this q

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Principal, $3000; Annual interest rate, 5.4%; time, 4 years<br> The Balance after 4 years is?
Neporo4naja [7]

Answer: 777600

Step-by-step explanation:

you times 12 by 4 then you times 3000 by 5.4 and add the two answers

3 0
3 years ago
What is the surface area of the square pyramid
In-s [12.5K]

Answer:

16 ft

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
F(x) = x2 + 4x − 6
german

Since

x^2+4x+4=(x+2)^2

Is a perfect square, we can think of the "-6" at the end as a "+4-10" and we have

x^2+4x-6 = x^2+4x+4-10 = (x+2)^2-10

Which is the required form

6 0
4 years ago
The price of two pairs and six apples is $14. The price of three pairs and nine apples is $21. Can you determine the unit prices
deff fn [24]

Answer:

  no

Step-by-step explanation:

The second purchase is exactly half-again larger than the first purchase, so sheds no light on the relative costs of the items. The per-item costs can be found when the ratio of items purchased is different from one buy to another.

___

We can only say that the cost of 1 pear and 3 apples is $7.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Andre is making paper cranes to decorate for a party. He plans to make one large papercrane for a centerpiece and several smalle
    10·1 answer
  • Two trucks leave a factory at the same time. One travels east at 60 miles per hour, and the other travels west at 30 miles per h
    5·1 answer
  • Find each unit rate 6.78 mi on 3 gal
    13·1 answer
  • A race car travels 1,212 kilometers in 4 hours. What is the car's rate of speed.
    10·1 answer
  • 510 visitors in 30 hours or 960 visitors in 60 hours, which is greater​
    6·2 answers
  • 1. Ashton rode his bicycle 3.25 miles in 12 minutes. What was Ashton's average rate in miles per hour
    14·1 answer
  • What is the simplest form of 50/8?
    5·2 answers
  • You are taking a multiple-choice test that has 7 questions. Each of the questions has 5 choices, with one correct choice per que
    11·1 answer
  • Someone please help!!!!! i will mark brainliest :)
    12·1 answer
  • Blake has 864 square inches of material with which to create a hollow three-dimensional container. He decides to make either a c
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!