<u><em>hii! how are you? hope you're having a good day! (: i wish you the best. <3 stay strong and stay safe!</em></u>
Answer:
Option A) 32c
Step-by-step explanation:
we know that
To find the unit cost, divide the total cost of twelve pounds by twelve pounds
so

Remember that
1$=100 cents
Convert dollars to cents

therefore
The cost of one pound of nails cost 32 cents
$90
50 for rent and equipment, 30 for wood and materials, 10 for delivery
50 + 30 + 10 = $90